Microsoft forgylder aktionærerne: Bill Gates kan snart hæve 359 millioner kroner kontant - for et enkelt kvartal

Microsoft hæver størrelsen på udbetaling af udbytte til sine aktionærer markant. Det betyder, at Bill Gates snart kan hæve 359 millioner kroner og Satya Nadella 4,8 millioner kroner i kontanter - for et enkelt kvartal.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Alt tyder på, at det kan blive en god jul for Microsofts mange aktionærer.

Selskabet har nemlig besluttet at hæve den kvartalsmæssige udbetaling af udbytte til sine aktionærer med 10 procent i indeværende kvartal, meddeler selskabet i en udsendt fondsbørsmeddelelse.

Det betyder, at Microsoft 10. december vil udbetale 0,56 dollar per aktie - fem cent mere end i det foregående kvartal.

Med dagens dollarkurs svarer det til, at Microsoft vil udbetale cirka 3,6 kroner per aktie til aktionærerne.

Microsoft har rigtigt mange aktionærer, og der handles dagligt frem og tilbage med aktien.

Selskabets største aktionær er investeringsselskabet Vanguard Group, der ejer 7,87 procent af aktierne. Vanguard Group vil dermed få udbetalt 333,5 millioner dollar 10. december.

Næststørste aktionær er kapitalfonden BlackRock, der med en ejerandel på 4,65 procent står til at få udbetalt 197 millioner dollar for kvartalet.

Satya Nadella har flest blandt de ansatte

Blandt lønmodtagerne, der er ansat i selskabet, er topchef Satya Nadella den største enkelt-aktionær. Han står dermed til at få udbetalt 749.000 dollar, mens juridisk chef Brad Smith står til at få udbetalt 473.000 dollar.

Bill Gates er største individuelle aktionær i Microsoft.

Bill Gates har i årevis arbejdet fuld tid på at forære sine penge væk via Bill & Melinda Gates Foundation, men er dog fortsat verdens næstrigeste person efter Amazons Jeff Bezos.

Det skyldes ikke mindst, at Microsofts aktiekurs er steget solidt i de seneste år, hvilket har betydet, at Gates formue fortsat er meget stort, selv om han flere gange har solgt ud af porteføljen.

Microsoft aktiekurs er over de seneste fem år steget med mere end 380 procent som et direkte resultat af den store omstilling over mod cloud, som Satya Nadella for alvor satte i gang, da han overtog ledelsen af selskabet fra Steve Ballmer.

Bill Gates ejer fortsat 1,36 procent af Microsoft, og han står dermed til at få udbetalt omkring 56 millioner dollar i udbytte til december.

Det svarer med dagens dollarkus til 359 millioner kroner. Bill Gates og de øvrige aktionærer kan desuden se frem til den næste udbetaling af dividende, som ventes at falde til marts.

Læs også:

Microsoft hæver overskuddet på alle områder på nær et: Cloud-forretningen trækker særligt væksten

Overhaler både Apple og Amazon efter regnskab: Nu er Microsoft verdens mest værdifulde selskab

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car