Nedbrud i Smittestop-appen varede et døgn: Her er ministeriets forklaring

Den Netcompany-udviklede Smittestops-app var nede i lidt under et døgn, hvilket gjorde det umuligt for danskerne at melde sig smittet i appen. Læs ministeriets forklaring på nedbruddet her.

Artikel top billede

Smittestop-appen har været ramt af tekniske vanskeligheder, der varede godt et døgn.

Nedbruddet, der varede fra tirsdag til onsdag, er nu fikset, oplyser Sunheds- og Ældreministeriet på Twitter.

Her kommer samtidig en kort forklaring af nedbruddet, der var skyld i, at danskerne ikke kunne melde sig smittet i appen.

"I forbindelse med en tilretning af smittestops-appen, så borgere hurtigere kan melde sig smittet, har der været et nedbrud i systemet. Det har betydet, at man siden i går fra ca. kl. 12 til ca. kl. 15 i dag ikke har kunne melde sig smittet i appen. Fejlen er nu rettet," lød Twitter-beskeden fra ministeriet onsdag aften.

DR har forsøgt at få en kommentar fra Sundheds- og Ældreministeriet, som ikke ønsker at fortælle yderligere om de tekniske vanskeligheder.

I går onsdag kunne Politiken fortælle, at en række borgere ikke kunne melde sig smittet i appen. Heriblandt tidligere borgmester i København, Pia Allerslev, der forsøgte at melde sig smittet uden held.

Læs mere her: Sundhedsministeriet oplever problemer med Smittestop-app: Flere er ikke blevet advaret om smitte hos nære kontakter

"Der er modtaget en række henvendelser i supporten i sundhed.dk, hvor borgere ligesom Pia Allerslev undrer sig over, at deres nære kontakter ikke har fået besked, selvom de har meldt sig smittede i appen," skrev Sundheds- og Ældreministeriet i et skriftligt svar til avisen.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,