Flere tech-giganter kritiserer Apples app-butik for urimelige gebyrer

Apple gebyrpolitik er urimelige, mener en stribe software-giganter, som søger efter et alternativ.

Artikel top billede

En stribe tech-giganter ønsker et opgør med Apples gebyrpolitik, som de mener er urimelig.

Bag klagen er store software-virksomheder som Facebook, Spotify og Epic Games, som overfor Financial Times udtrykker deres utilfredshed med at der skal afleveres op til 30 procent af den omsætning, der tjenes igennem Apples app-butik, skriver The Wall Street Journal ifølge Ritzau.

Derfor melder selskaberne, at tiden er til et opgør med det nuværende gebyrsystem og at der bør findes et alternativ.

Virksomheder som streaming-tjenesten Spotify langer samtidig ud efter Apple for at forfordele tjenesten til fordel for Apples egen musik-tjeneste, Apple Music.

Apples app-butik, App Store, menes at omsætte for over 15 milliarder dollar årligt, svarende til knap 96 milliarder kroner.

Tech-giganten forsvarer sig med, at det kun er en lille brøkdel af de omkring to millioner apps på App Store, der er pålagt gebyrer, mens gebyr-politikken anses at være sammenlignelig med de andre app butikker på markedet.

Et af de seneste tiltag tvisten mellem Apple og store tredjeparts-udviklere, der står bag blandt andet Spotify, Tinder og Fortnite, er etableringen af alliancen ’ The Coalition for App Fairness’.

Her sigtes efter tvinge giganterne bag de mobile app-platforme som Google og Apple til at tilbyde bedre vilkår for udviklere.

Læs om alliancen her: Magtfulde app-selskaber indgår ny alliance: Vil presse Apple og Google til ændringer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg