USA på vej med kæmpe sagsanlæg mod Google: Kan ramme i næste uge

Det amerikanske justitsministerium ventes allerede i næste uge at sagsøge Google for stærks konkurrence-forvridende adfærd. Lige nu strømmer delstaterne ind for at være med i sagen mod Google.

Artikel top billede

Allerede i næste uge ventes det amerikanske justitsministerium at indlede en kæmpesag mod Google, som kan få alvorlige konsekvenser for selskabet.

Det amerikanske justitsministerium er for tiden i fuld gang med at få stats-advokaterne i de amerikanske delstater med på vognen, så USA kan stå samlet med stor kraft mod Google.

I sagsanlægget - der endnu ikke er offentliggjort - ventes USA at anklage Google for bevidst at arbejde på at holde konkurrenter uden for markedet for søgemaskiner, som Google har domineret næsten totalt i de seneste mange år.

Google har eksempelvis holdt Microsofts rivaliserende Bing-søgemaskine fra fadet ved at nægte Microsoft adgang til data om brugerne og bruger-præferencer, som er nødvendigt for at forbedre søgemaskinerne og levere målrettede annonce-visninger til brugerne, skriver Reuters

Google har ifølge Reuters flere gange nægtet, at selskabet gør noget forkert.

Eksempelvis peger selskabet på, at der er fri konkurrence samt at Google på annoncemarkedet konkurrerer med løsninger fra eksempelvis Oracle og Verizon.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura