Udstilling: Skal dit gamle computerudstyr ikke på museum?

Teknisk Museum efterlyser effekter fra computerspillenes barndom til ny, stor udstilling, der slår dørene op til januar.

Artikel top billede

Indtil midten af 1980’erne – hvilket for nutidens gamere vel er at betragte som Yngre Jægerstenalder – kunne de fleste problemer med Commodore 64 håndteres med en stjerneskruetrækker og et vist gehør for at tune tonehoveder.

Havde man en ZX Spectrum, gjorde det ikke så meget, hvis man spildte cola ned i tastaturet, der jo var af gummi og kunne tørres af. Og var man lidt på spanden, kunne man enten piratkopiere med en dobbelt båndoptager eller taste spil og kode ind fra spilmagasiner, der trykte programmerne over adskillige sider.

Den slags kan man helt sikkert få mere at vide om, når udstillingen GAMER åbner til januar på Teknisk Museum.

Men museet vil også gerne høre fra dem, der har lyst til at låne effekter ud fra tiden før computer- og konsolspil blev big business og en yndet beskæftigelse for op mod halvdelen af alle danskere.

Måske har du en gammel NES eller Gameboy fra 1980’erne liggende eller måske Nintendo Wii fra midt 00’erne? Det er dog ikke kun den hardware, som vi spiller på, der er interessant for museet, men også oplevelserne bag.

”I kraft af sin stigende popularitet danner gaming grundlag for mange danskeres selvforståelse, fællesskaber og måden, vi kommunikerer på. Med udstillingen vil vi vise, hvordan gaming ikke kun handler om unge drenge, der sidder i kælderværelset og spiller skydespil, men derimod rummer mange forskellige interesser, og er et mere komplekst fænomen end mange af os måske går og forestiller os”, siger museumsinspektør Jacob Thorek Jensen.

Så kan du bidrage med dimser og genstande fra way back when, så smid dem endelig ikke ud, men tag fat i museumsinspektør Jacob Thorek Jensen på jtj@tekniskmuseum.dk eller tlf. 93 87 69 57

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job