Udstilling: Skal dit gamle computerudstyr ikke på museum?

Teknisk Museum efterlyser effekter fra computerspillenes barndom til ny, stor udstilling, der slår dørene op til januar.

Artikel top billede

Indtil midten af 1980’erne – hvilket for nutidens gamere vel er at betragte som Yngre Jægerstenalder – kunne de fleste problemer med Commodore 64 håndteres med en stjerneskruetrækker og et vist gehør for at tune tonehoveder.

Havde man en ZX Spectrum, gjorde det ikke så meget, hvis man spildte cola ned i tastaturet, der jo var af gummi og kunne tørres af. Og var man lidt på spanden, kunne man enten piratkopiere med en dobbelt båndoptager eller taste spil og kode ind fra spilmagasiner, der trykte programmerne over adskillige sider.

Den slags kan man helt sikkert få mere at vide om, når udstillingen GAMER åbner til januar på Teknisk Museum.

Men museet vil også gerne høre fra dem, der har lyst til at låne effekter ud fra tiden før computer- og konsolspil blev big business og en yndet beskæftigelse for op mod halvdelen af alle danskere.

Måske har du en gammel NES eller Gameboy fra 1980’erne liggende eller måske Nintendo Wii fra midt 00’erne? Det er dog ikke kun den hardware, som vi spiller på, der er interessant for museet, men også oplevelserne bag.

”I kraft af sin stigende popularitet danner gaming grundlag for mange danskeres selvforståelse, fællesskaber og måden, vi kommunikerer på. Med udstillingen vil vi vise, hvordan gaming ikke kun handler om unge drenge, der sidder i kælderværelset og spiller skydespil, men derimod rummer mange forskellige interesser, og er et mere komplekst fænomen end mange af os måske går og forestiller os”, siger museumsinspektør Jacob Thorek Jensen.

Så kan du bidrage med dimser og genstande fra way back when, så smid dem endelig ikke ud, men tag fat i museumsinspektør Jacob Thorek Jensen på jtj@tekniskmuseum.dk eller tlf. 93 87 69 57

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S