AMD tæt på gigant-opkøb: Kan købe rival for 190 milliarder kroner

Der kan være et stort opkøb under opsejling i chip-industrien, hvor AMD kan være på vej til at smide 190 milliarder kroner på bordet for en rival.

Artikel top billede

Chip-giganten AMD er i fremskredne forhandling om at købe rivalen Xilinx for mindst 190 milliarder danske kroner.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisens kilder er forhandlingerne så fremskredne, at aftalen allerede kan være en realitet i næste uge.

AMD’s aktier har været på himmelflugt i år, hvor de er steget med 89 procent. Det skyldes blandt andet, at corona-epidemien har øget efterspørgslen efter pc’er, spillekonsoller og andre enheder, der bruger selskabets chips.

Kan styrke AMD i krigen mod Intel

Xilinx’ chips bliver blandt andet brugt i trådløse kommunikation, i datacentre og i blandt andet bilindustrien og luftfartsindustrien, og selskabet udmærker sig ifølge Wall Street Journal ved, at lave såkaldte FPGA-chips, der kan genprogrammeres efter, at de er blevet produceret.

Både når det gælder FPGA-chips og chips til datacentre er Xilinx i stigende grad i direkte konkurrence med Intel, og Wall Street Journal vurderer, at formålet med et opkøb af Xilinx vil være at styrke AMD i konkurrencen mod Intel.

Opkøbet kommer få uger efter, at et andet stort opkøb blev gennemført i chip-industrien. Her købte Nvidia chip-selskabet Arm, hvis arkitektur i dag bruges i millioner af smartphones og tablets og i stigende grad også i traditionelle computere.

Læs også: Nvidia overtager chip-designer Arm i kæmpeaftale

Annonce

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job