AMD tæt på gigant-opkøb: Kan købe rival for 190 milliarder kroner

Der kan være et stort opkøb under opsejling i chip-industrien, hvor AMD kan være på vej til at smide 190 milliarder kroner på bordet for en rival.

Artikel top billede

Chip-giganten AMD er i fremskredne forhandling om at købe rivalen Xilinx for mindst 190 milliarder danske kroner.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisens kilder er forhandlingerne så fremskredne, at aftalen allerede kan være en realitet i næste uge.

AMD’s aktier har været på himmelflugt i år, hvor de er steget med 89 procent. Det skyldes blandt andet, at corona-epidemien har øget efterspørgslen efter pc’er, spillekonsoller og andre enheder, der bruger selskabets chips.

Kan styrke AMD i krigen mod Intel

Xilinx’ chips bliver blandt andet brugt i trådløse kommunikation, i datacentre og i blandt andet bilindustrien og luftfartsindustrien, og selskabet udmærker sig ifølge Wall Street Journal ved, at lave såkaldte FPGA-chips, der kan genprogrammeres efter, at de er blevet produceret.

Både når det gælder FPGA-chips og chips til datacentre er Xilinx i stigende grad i direkte konkurrence med Intel, og Wall Street Journal vurderer, at formålet med et opkøb af Xilinx vil være at styrke AMD i konkurrencen mod Intel.

Opkøbet kommer få uger efter, at et andet stort opkøb blev gennemført i chip-industrien. Her købte Nvidia chip-selskabet Arm, hvis arkitektur i dag bruges i millioner af smartphones og tablets og i stigende grad også i traditionelle computere.

Læs også: Nvidia overtager chip-designer Arm i kæmpeaftale

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect