Svensk stjerneiværksætter forlader Oneplus efter syv år: Nu vil han starte et helt nyt selskab

Den svenske iværksætter Carl Pei har spillet en nøglerolle i den kinesiske mobilkomet Oneplus succes, men nu forlader han pludselig selskabet. Ifølge udenlandske medier vil han starte et nyt selskab, og samtidig svirrer der rygter om interne konflikter.

Artikel top billede

Foto: Collision Conf. (CC BY 2.0) (Foto: Q. Bleu Photography)

Svensk-kinesiske Carl Pei, der er medstifter af den kinesiske mobil-komet Oneplus, forlader nu selskabet.

Det erfarer det svenske erhvervsmedie DI, og det samme skriver en række internationale techmedier.

Den 31-åroge Carl Pei er født i Kina, men han flyttede som seks-årig til Sverige med sin familie.

I 2013 stiftede han Oneplus sammen med iværksætteren Peter Lau.

Det skete efter, at Carl Pei et år tidligere personligt havde taget kontakt til ham via sociale medier. Peter Lau fik herefter posten som topchef for det nye selskab, mens Carl Pei ifølge DI fik ansvaret for selskabets internationale ekspansion.

Han har efterfølgende fortalt, at han i de følgende år mere eller mindre boede fast på billige hoteller rundt omkring i Kina og Indien i et forsøg på bedre at kunne forstå det asiatiske marked.

Læs også: Test: Der er intet middelmådigt over den prisvenlige OnePlus Nord-smartphone

Spillede nøglerolle

Amerikanske Techcrunch skriver endvidere, at Carl Pei har spillet en nøglerolle i at designe Oneplus succesrige produktportefølje.

I de seneste år har OnePlus-telefoner haft held til at tage kampen mod giganter som Apple, Huawei og Samsung.

Offentligheden har kun stærkt begrænset indsigt i forholdene i ikke-børsnoterede kinesiske selskaber, og derfor er det ifølge DI uklart, hvordan Oneplus klarer sig økonomisk.

Selskabet, der har hovedkvarter i Shenzhen, har dog tidligere oplyst, at det i 2017 havde et oveskud og omsatte for 1,4 milliarder dollar, hvilket svarer til 8,8 milliarder danske kroner med den aktuelle dollarkurs.

Vil starte nyt selskab

Ifølge Techcrunch forlader Carl Pei OnePlus, fordi han planlægger at starte sit eget selskab, mens Android-mediet Android Central rapporter, at bruddet kommer umiddelbart efter, at der har været rygter om en intern magtkamp mellem netop Carl Pei og Peter Lau.

Oneplus er ejet af den store kinesiske elektronikproducent BBK Electronics, der også producerer telefoner af mærkerne af Oppo og Vivo.

Carl Pei har tidligere bekræftet over for svenske DI, at han har aktier i Oneplus, men det er uvist, hvor stor en den andel han ejer, og hvilken værdi aktierne har.

Læs også:
OnePlus udvider: Slut med kun at gå efter high-end telefoner

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S