Microsoft indgår partnerskab med SpaceX: Nye Azure-datacentre skal have leveret internet fra rummet

Et nyt partnerskab betyder, at Microsoft vil benytte Space X's netværk af bredbåndssatellitter til at drive en ny serie af modulære cloud-datacentre.

Artikel top billede

Microsofts nye serie af datacentre 'Azure Modular Datacenter (MDC)'.

Billede: Microsoft.

Microsoft og SpaceX har indgået et nyt partnerskab, der betyder, at en ny serie af Azure-datacentre skal have leveret internet fra rummet.

Det er SpaceX's StarLink-netværk af bredbåndssatellitter i kredsløb om jorden, der skal levere internet til en ny datacenter-serie af modulære cloud-datacentre hos Microsoft.

Det skriver Bloomberg.

Microsofts modulære serie af Azure-datacentre er 40 meter lange og kan passe ind i et fragtfly, så de kan sættes op i fjerntliggende områder.

Det er Microsofts plan, at de kan bruges til eksempelvis minedrift, hunmanitære missioner og militær brug.

Læs også: For to år siden nedsænkede Microsoft 864 servere i Nordsøen: Nu er datacenteret på land igen - se resultatet her

Partnerskabet er ifølge Microsoft et bevis på, hvor langt den teknologiske udviklingen, herunder inden for rumindustrien, er kommet.

"Udviklingen af ​​teknologi har gjort det, der tidligere kun var domæner for regeringer og forsvarsmyndigheder, tilgængeligt for kommercielle virksomheder og endda forbrugere," siger Tom Keane, vicepræsident for Microsofts Azure Global, til Bloomberg og fortsætter:

"Vi ønsker at fange den disruption, der sker, den innovation, der sker, og gøre den tilgængelig for vores kunder,"

Microsoft lancerer også Azure Orbital Emulator, som lader rumvirksomheder mulighed for at simulere, hvad der vil ske, når en satellit er i kredsløb.

De små StarLink-satellitter, der skal levere internet til Microsofts nye 'container-datacentre', spiller tilsammen en central rolle i Elon Musks vision om at levere bredbånds-internet fra rummet.

Læs også: Så kom de første test-resultater: Så hurtig er Elon Musks satellit-bredbånd

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S