Sag mod Google afslører: Så mange milliarder betaler søgegiganten for at få trafik fra Apple

Interne dokumenter afslører, at milliardaftalen med Apple skaber så meget søgetrafik, at det vil være et decideret skrækscenarie, hvis aftalen falder på gulvet.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

En gigantisk aftale mellem Apple og Google er kommet i de amerikanske myndigheders søgelys i forbindelse med den aktuelle monopolsag mod søgegiganten.

Det skriver Bloomberg.

Her har myndigheder især vist interessen for aftalen, hvor Google ifølge det amerikanske justitsministeriums estimat hvert år betaler mellem 50 og 75 milliarder kroner til Apple for at være standard-søgemaskinen på Apple-enheder.

Det betyder i praksis, at når du foretager en søgning i Safari, der er den indbyggede browser på iPhones, iPads og Mac-computere, eller via den digitale assistent Siri, så vil det ske via Google.

Læs også: Google bliver sagsøgt af den amerikanske stat

Et skrækscenarie

Det vurderes, at cirka halvdelen af Googles søgetrafik kommer fra Apple-enheder.

Derfor bliver det ifølge interne dokument fra Google, som det amerikanske justitsministerium har haft adgang til, beskrevet som et decideret skrækscenarie for Google, hvis aftalen med Apple falder til jorden.

Apple-brugerne har mulighed for at installere en anden browser, og de har også mulighed for at gøre eksempelvis Bing, DuckDuckGo eller Yahoo til fast søgemaskine i Safari.

Men ifølge Bloomberg er det de færreste brugere, der anvender den sidstnævnte funktion.

Aftale skaber interessefællesskab

Det amerikanske justitsministerium argumenterer for, at Google ved at give Apple del udbyttet fra søgninger på Apple-enheder har sikret sig, at de to giganter har de samme økonomiske incitamenter, og samtidig bliver prisniveauet for adgangen til søgninger via Apple-enheder sat ekstremt højt.

Ifølge Bloomberg forklarede Apples juridiske topchef Kyle Andeer til en høring i den amerikanske i 2019, at valget af Google i sidste ende handler om, at selskabets kunder altid har foretrukket at benytte Google som søgemaskine.

Læs også: Historisk monopol-tiltag kan være på vej: Google kan blive tvunget til at frasælge Chrome-browseren

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S