Danske Zendesk runder milepæl: Har kurs mod omsætning på en milliard dollar

Zendesk aktie ryger i vejret efter, at selskabets regnskab for tredje kvartal overrasker positivt.

Artikel top billede

Den dansk-stiftede Silicon Valley-succes Zendesk har netop passeret en markant milepæl.

Selskabet oplyser, at det nu i tredje kvartal for første gang ramt en milliard dollar i såkaldt annual run rate, der er et parameter, som bruges til forudsige den fremtidige omsætning på baggrud af de nuværende resultater.

"Jeg er særligt glad for, at vi nu har krydset tærsklen til en milliard-dollar i annual revenue run rate," sagde Zendesk-stifteren Mikkel Svane i en telekonference i forbindelse med regnskabsaflæggelsen.

"Det er en konstant rejse, som vi har været på siden 2016, hvor vi satte os netop det mål," tilføjede han.

Regnskabet viser desuden, at selskabet i tredje kvartal øgede omsætningen til 262,9 millioner dollar, hvilket er en fremgang på hele 24 procent i forhold til samme kvartal året før.

På bundlinjen må Zendensk dog indkassere et underskud på 40,7 millioner dollar, hvilket svarer til 35 cent per.

Læs også: Danskstiftede Unity vil ind på disse nye markeder efter kæmpe børsnotering: "Mulighederne er enorme"

Slår forventningerne

Ifølge det amerikanske medie Marketwatch er Zendesks resultat bedre end forventet, og det samme er Zendesk forventninger til det kommende kvartal.

Her forventer selskabet i en omsætning på mellem 274 millioner dollar og 279 millioner dollar. Her havde analytikerne vurderet, at forventningerne ville lyde på 273,6 millioner dollar.

Hovedkvarteret for Zendesk ligger i San Francisco, men i forbindelse med regnskabet blev offentliggjort, at selskabet vil flytte ud af d

Zendesk blev i 2007 grundlagt i København af de tre danskere Mikkel Svane, Alexander Aghassipour og Morten Primdahl.

Læs også: Dansk succes-iværksætter forlod Silicon Valley og flyttede hjem til Danmark: Tech-folkene har overtaget San Francisco og det er ikke længere til at holde ud

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job