EU lægger sag an mod Amazon for misbrug af dobbeltrolle for egen vindings skyld

Margrethe Vestager og EU lægger formelt sag an mod Amazon, som EU mener misbruger de data, som andre virksomheder genererer på Amazons platform til egen vinding.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU og konkurrence-kommissær Margrethe Vestager indleder nu formelt sag mod Amazon efter to års forberedelse.

Det sker med beskyldninger om, at Amazon systematisk og bevidst udnytter de data, som leverandører genererer på Amazon-platformen, til at udkonkurrere de selvsamme leverandører.

Ifølge Financial Times ventes Margrethe Vestager at præsentere sagen senere tirsdag.

EU mener, at Amazon udnytter sin dobbeltrolle som både leverandør af mange forhandleres e-handelsplatform samt som forhandler af mange produkter.

EU mener, at Amazon i al hemmelighed i flere år har høstet data fra de uafhængige leverandører, der sælger deres varer på Amazon-platformen og anvendt disse data til at udvikle produkter under eget navn.

Du kan læse en nærmere beskrivelse af metoden her: Amazon har i al hemmelighed høstet leverandør-data til at udvikle konkurrerende produkter.

Også de amerikanske og de tyske konkurrencemyndigheder har haft Amazons dobbeltrolle på området under lup i de senere år, og der pågår for tiden en lignende sag i USA.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job