EU lægger sag an mod Amazon for misbrug af dobbeltrolle for egen vindings skyld

Margrethe Vestager og EU lægger formelt sag an mod Amazon, som EU mener misbruger de data, som andre virksomheder genererer på Amazons platform til egen vinding.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU og konkurrence-kommissær Margrethe Vestager indleder nu formelt sag mod Amazon efter to års forberedelse.

Det sker med beskyldninger om, at Amazon systematisk og bevidst udnytter de data, som leverandører genererer på Amazon-platformen, til at udkonkurrere de selvsamme leverandører.

Ifølge Financial Times ventes Margrethe Vestager at præsentere sagen senere tirsdag.

EU mener, at Amazon udnytter sin dobbeltrolle som både leverandør af mange forhandleres e-handelsplatform samt som forhandler af mange produkter.

EU mener, at Amazon i al hemmelighed i flere år har høstet data fra de uafhængige leverandører, der sælger deres varer på Amazon-platformen og anvendt disse data til at udvikle produkter under eget navn.

Du kan læse en nærmere beskrivelse af metoden her: Amazon har i al hemmelighed høstet leverandør-data til at udvikle konkurrerende produkter.

Også de amerikanske og de tyske konkurrencemyndigheder har haft Amazons dobbeltrolle på området under lup i de senere år, og der pågår for tiden en lignende sag i USA.

KMD A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job