EU lægger sag an mod Amazon for misbrug af dobbeltrolle for egen vindings skyld

Margrethe Vestager og EU lægger formelt sag an mod Amazon, som EU mener misbruger de data, som andre virksomheder genererer på Amazons platform til egen vinding.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

EU og konkurrence-kommissær Margrethe Vestager indleder nu formelt sag mod Amazon efter to års forberedelse.

Det sker med beskyldninger om, at Amazon systematisk og bevidst udnytter de data, som leverandører genererer på Amazon-platformen, til at udkonkurrere de selvsamme leverandører.

Ifølge Financial Times ventes Margrethe Vestager at præsentere sagen senere tirsdag.

EU mener, at Amazon udnytter sin dobbeltrolle som både leverandør af mange forhandleres e-handelsplatform samt som forhandler af mange produkter.

EU mener, at Amazon i al hemmelighed i flere år har høstet data fra de uafhængige leverandører, der sælger deres varer på Amazon-platformen og anvendt disse data til at udvikle produkter under eget navn.

Du kan læse en nærmere beskrivelse af metoden her: Amazon har i al hemmelighed høstet leverandør-data til at udvikle konkurrerende produkter.

Også de amerikanske og de tyske konkurrencemyndigheder har haft Amazons dobbeltrolle på området under lup i de senere år, og der pågår for tiden en lignende sag i USA.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S