Opdatering tvinger Sundhed.dk til at lukke ned: Danskerne bør holde sig væk frem til onsdag eftermiddag

I aften bliver sundhedsportalen Sundhed.dk utilgængelig i ni timer mens en større opdatering finder sted. Sundhed.dk vil ikke stille op til interview om opdateringen.

Artikel top billede

(Foto: John Bräuner /egionshospitalet Randers)

Tirsdag klokken 17:00 lukker myndighederne for portalen Sundhed.dk i ni timer, mens man gennemfører en række fejlrettelser og opdateringer.

Det bliver altså ikke muligt eksempelvis at tjekke svar på sin coronatest gennem Sundhed.dk ligesom det ikke er muligt at benytte platformens øvrige tjenester.

Computerworld har forsøgt at få et interview med den it-ansvarlige for Sundhed.dk, men her afviser man at kommentere på opdateringen.

Presseafdelingen oplyser, at det drejer sig om mindre rutineopdateringer, der blandt andet skal gøre platformen mere driftsikker.

Læs også: Nedbrud i Smittestop-appen varede et døgn: Her er ministeriets forklaring

Mandag meddelte Sundhed.dk, at man planlagde den ni timer lange nedlukningen af platformen, der også bliver brugt af sundhedspersonale.

"Vi er i sundhed.dk klar over, at tidspunktet for opdateringen er meget dårligt for borgere, der gerne vil tjekke deres COVID-19 svar. Det beklager vi meget. Vi har forsøgt at rykke opdateringen til et andet tidspunkt, men det har desværre ikke været muligt," skriver Sundhed.dk i en kort meddelelse om opdateringen.

Fraråder tjek af prøvesvar onsdag

Sundhed.dk forventes at være tilgængelig igen klokken 02:00 onsdag morgen, men hos platformen fraråder man brugerne at benytte siden udmiddelbart efter.

"For at undgå, at der kommer for stort pres på siden, når den åbner igen, opfordrer vi til, at alle der har mulighed for at vente med at se deres prøvesvar, ikke logger ind på sundhed.dk onsdag morgen, men venter med at logge på til senere på dagen."

5. november kunne Sundhed.dk oplyse, at der var problemer med adgangen til at tjekke coronaprøver.

Problemerne skyldes levering af data fra Statens Serum Institut. Det betød, at brugerne ikke havde mulighed for at se sine coronatest-resultater.

Computerworld ville gerne have spurgt Sundhed.dk om det er en del af årsagen til opdateringen, men det vil Sundhed.dk altså ikke svare på.

Læs også:

Prisen for den danske Smittestop-app lander på mindst 35 millioner kroner i 2020 - flere udgifter på vej

Sundhedsministeriet oplever problemer med Smittestop-app: Flere er ikke blevet advaret om smitte hos nære kontakter

Nu kan du downloade et digitalt coronopas

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos