Tusindvis af ansatte i Forsvaret ramt af fejl i nyt it-system

2.000 ansatte i Forsvaret er ramt af en fejl i et nyt it-system, som de bruger, når de skal registrere deres arbejdstid.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

En fejl i et nyt it-system hos Forsvaret betyder, at mere end 2.000 medarbejdere i Forsvaret kan blive snydt for både overarbejdsbetaling samt optjente friheder, når de skal registrere deres arbejdstid.

Det skriver DR.

Ifølge DR er det de knap 2.000 såkaldte civilansatte med en flekstidsordning, hvor selv frit kan bestemme deres arbejdstider, som bliver berørt af it-fejlen.

Forsvaret erkendte allerede fejlen den 28. august, men de ansatte gør stadig brug af det fejlramte system. Men Forsvaret oplyser til DR, at et nyt system ventes at være på plads inden for en måned.

”Der er ikke nogen medarbejdere, der skal komme i klemme her. Det betyder også, at vi skal have kigget det igennem for hver enkelt medarbejder, så der ikke er nogen, der bliver snydt for noget, siger Nicolai Christoffersen, der er chef for Forsvaret overenskomstafdeling til DR.

DR oplyser ikke, hvilket it-system det drejer sig om, eller hvem der har udviklet det.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S