Tusindvis af ansatte i Forsvaret ramt af fejl i nyt it-system

2.000 ansatte i Forsvaret er ramt af en fejl i et nyt it-system, som de bruger, når de skal registrere deres arbejdstid.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

En fejl i et nyt it-system hos Forsvaret betyder, at mere end 2.000 medarbejdere i Forsvaret kan blive snydt for både overarbejdsbetaling samt optjente friheder, når de skal registrere deres arbejdstid.

Det skriver DR.

Ifølge DR er det de knap 2.000 såkaldte civilansatte med en flekstidsordning, hvor selv frit kan bestemme deres arbejdstider, som bliver berørt af it-fejlen.

Forsvaret erkendte allerede fejlen den 28. august, men de ansatte gør stadig brug af det fejlramte system. Men Forsvaret oplyser til DR, at et nyt system ventes at være på plads inden for en måned.

”Der er ikke nogen medarbejdere, der skal komme i klemme her. Det betyder også, at vi skal have kigget det igennem for hver enkelt medarbejder, så der ikke er nogen, der bliver snydt for noget, siger Nicolai Christoffersen, der er chef for Forsvaret overenskomstafdeling til DR.

DR oplyser ikke, hvilket it-system det drejer sig om, eller hvem der har udviklet det.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

AK Techotel A/S

Positiv systemadministrator

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job