Tusindvis af ansatte i Forsvaret ramt af fejl i nyt it-system

2.000 ansatte i Forsvaret er ramt af en fejl i et nyt it-system, som de bruger, når de skal registrere deres arbejdstid.

Artikel top billede

(Foto: Iben Valery)

En fejl i et nyt it-system hos Forsvaret betyder, at mere end 2.000 medarbejdere i Forsvaret kan blive snydt for både overarbejdsbetaling samt optjente friheder, når de skal registrere deres arbejdstid.

Det skriver DR.

Ifølge DR er det de knap 2.000 såkaldte civilansatte med en flekstidsordning, hvor selv frit kan bestemme deres arbejdstider, som bliver berørt af it-fejlen.

Forsvaret erkendte allerede fejlen den 28. august, men de ansatte gør stadig brug af det fejlramte system. Men Forsvaret oplyser til DR, at et nyt system ventes at være på plads inden for en måned.

”Der er ikke nogen medarbejdere, der skal komme i klemme her. Det betyder også, at vi skal have kigget det igennem for hver enkelt medarbejder, så der ikke er nogen, der bliver snydt for noget, siger Nicolai Christoffersen, der er chef for Forsvaret overenskomstafdeling til DR.

DR oplyser ikke, hvilket it-system det drejer sig om, eller hvem der har udviklet det.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job