Apple lukker skandalesag om iPhone-throttling: Betaler 730 millioner kroner i forlig

Apple lægger 730 millioner kroner på bordet for at lukke munden på 33 amerikanske delstater, der mener, at Apple bevidst gør iPhone langsommere over tid.

Artikel top billede

Apple indgår forlig med hele 33 amerikanske delstater for i al hemmelighed og med fuldt overlæg at have sløvet iPhone med en software-opdatering.

Apple betaler nu 113 millioner dollar - omkring 730 millioner kroner - til delstaterne for at lukke sagen.

Det sker, efter de 33 delstater i fællesskab havde trukket Apple i retten med beskyldninger om, at Apple bevidst har sørget for over tid at sløve iPhone og gøre dem langsommere.

Det er sket for dels at skjule batteri-problemer, dels for at animere brugerne til at skrotte de gamle - og sløve - telefoner og istedet købe nye.

Metoden bliver kaldt for ‘throttling’.

Det er kommet frem, at Apple i 2016 i al stilhed udsendte software-opdateringer til iPhone 6, 7 og SE, der ‘throttlede’ chippene i telefonerne for at undgå, at et batteri-problem fik telefonerne til at lukke ned.

De 33 delstater mener, at Apple her istedet burde have udskiftet batterierne og fortalt åbent om problemerne.

Som led i forliget erklærer Apple nu, at selskabet i de kommende tre år vil levere ‘sandfærdig information’ om iPhones energi-forbrug og lignende forhold i eksempelvis opdateringer, settings og den slags.

“Mine kolleger og jeg forsøger at få disse store tech-firmaers opmærksomhed, og man må håbe, at en million-sag med mere end 30 stater er nok til at få deres opmærksomhed. Virksomheder må ikke skjule ting,” siger stats-advokat i Arizona, Mark Brnovich, om sagen.

Staterne vil nu blandt andet bruge pengene fra Apple på yderligere undersøgelser af tech-firmaer, hedder det.

Apple indgik i foråret et lignende forlig i USA med forbrugergrupper, der repræsenterer iPhone-brugerne.

Det kan du læse mere om her: Apple indgår milliard-forlig for at have sløvet flere iPhone-modeller med vilje: Penge på vej til iPhone-ejere.

Det betyder, at sagen nu i rede penge har kostet Apple mere end en halv milliard dollar.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Support Consultant for KMD Nexus

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior .NET Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S