Apple-direktør beskyldt for bestikkelse: Gav politiet iPads til gengæld for våbentilladelser

Sikkerhedsdirektøren hos Apple står anklaget for at ville donere 200 iPads til det lokale politi mod til gengæld at få udstedt fire tilladelser til at bære skjulte våben.

Artikel top billede

En domstol i Santa Clara i den amerikanske stat Californien har rejst tiltale mod Apples sikkerhedsdirektør Thomas Moyer, der står tiltalt for at forsøge at bestikke politiet med iPads.

Det skriver det amerikanske medie NBC.

Thomas Moyer gik ifølge anklagerne med til at donere i alt 200 iPads til en værdi på 70.000 dollar eller cirka 440.000 kroner til politiet. Til gengæld skulle fire Apple-medarbejder have udstedt tilladelse til at bære et skjult våben.

”Vi forventer at vores medarbejdere opfører sig med integritet. Efter at vi har hørt om beskyldningerne har vi gennemført en grundig intern undersøgelse, der viser, at der ikke blevet gjort noget galt,” siger en talsperson fra Apple til NBC.

Systematisk bestikkelse

Den offentlige anklager i Santa Clara mistænker ifølge NBC den lokale politiafdeling for systematisk at tage imod bestikkelse. Til gengæld for gaver og donationer sørgede politiafdelingen for at folk fik lettere adgang til tilladelser til at bære skjule våben.

En undersøgelse fra NBC tidligere på året viste, at folk der donerede penge til politiafdelingen i Santa Clara var 14 gange mere tilbøjelige til at få tilladelse til at bære skjulte våben.

Ifølge CNBC blev donationen af iPads fra Apple aldrig gennemført, fordi den lokale anklager begyndte at undersøge beskyldningerne om bestikkelse mod den lokale politistation.

Læs også: Apple indleder ambitiøs klima-plan: Vil fjerne sit klimaaftryk på 10 år - se hvordan her

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job