Apple-direktør beskyldt for bestikkelse: Gav politiet iPads til gengæld for våbentilladelser

Sikkerhedsdirektøren hos Apple står anklaget for at ville donere 200 iPads til det lokale politi mod til gengæld at få udstedt fire tilladelser til at bære skjulte våben.

Artikel top billede

En domstol i Santa Clara i den amerikanske stat Californien har rejst tiltale mod Apples sikkerhedsdirektør Thomas Moyer, der står tiltalt for at forsøge at bestikke politiet med iPads.

Det skriver det amerikanske medie NBC.

Thomas Moyer gik ifølge anklagerne med til at donere i alt 200 iPads til en værdi på 70.000 dollar eller cirka 440.000 kroner til politiet. Til gengæld skulle fire Apple-medarbejder have udstedt tilladelse til at bære et skjult våben.

”Vi forventer at vores medarbejdere opfører sig med integritet. Efter at vi har hørt om beskyldningerne har vi gennemført en grundig intern undersøgelse, der viser, at der ikke blevet gjort noget galt,” siger en talsperson fra Apple til NBC.

Systematisk bestikkelse

Den offentlige anklager i Santa Clara mistænker ifølge NBC den lokale politiafdeling for systematisk at tage imod bestikkelse. Til gengæld for gaver og donationer sørgede politiafdelingen for at folk fik lettere adgang til tilladelser til at bære skjule våben.

En undersøgelse fra NBC tidligere på året viste, at folk der donerede penge til politiafdelingen i Santa Clara var 14 gange mere tilbøjelige til at få tilladelse til at bære skjulte våben.

Ifølge CNBC blev donationen af iPads fra Apple aldrig gennemført, fordi den lokale anklager begyndte at undersøge beskyldningerne om bestikkelse mod den lokale politistation.

Læs også: Apple indleder ambitiøs klima-plan: Vil fjerne sit klimaaftryk på 10 år - se hvordan her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job