Apple-direktør beskyldt for bestikkelse: Gav politiet iPads til gengæld for våbentilladelser

Sikkerhedsdirektøren hos Apple står anklaget for at ville donere 200 iPads til det lokale politi mod til gengæld at få udstedt fire tilladelser til at bære skjulte våben.

Artikel top billede

En domstol i Santa Clara i den amerikanske stat Californien har rejst tiltale mod Apples sikkerhedsdirektør Thomas Moyer, der står tiltalt for at forsøge at bestikke politiet med iPads.

Det skriver det amerikanske medie NBC.

Thomas Moyer gik ifølge anklagerne med til at donere i alt 200 iPads til en værdi på 70.000 dollar eller cirka 440.000 kroner til politiet. Til gengæld skulle fire Apple-medarbejder have udstedt tilladelse til at bære et skjult våben.

”Vi forventer at vores medarbejdere opfører sig med integritet. Efter at vi har hørt om beskyldningerne har vi gennemført en grundig intern undersøgelse, der viser, at der ikke blevet gjort noget galt,” siger en talsperson fra Apple til NBC.

Systematisk bestikkelse

Den offentlige anklager i Santa Clara mistænker ifølge NBC den lokale politiafdeling for systematisk at tage imod bestikkelse. Til gengæld for gaver og donationer sørgede politiafdelingen for at folk fik lettere adgang til tilladelser til at bære skjule våben.

En undersøgelse fra NBC tidligere på året viste, at folk der donerede penge til politiafdelingen i Santa Clara var 14 gange mere tilbøjelige til at få tilladelse til at bære skjulte våben.

Ifølge CNBC blev donationen af iPads fra Apple aldrig gennemført, fordi den lokale anklager begyndte at undersøge beskyldningerne om bestikkelse mod den lokale politistation.

Læs også: Apple indleder ambitiøs klima-plan: Vil fjerne sit klimaaftryk på 10 år - se hvordan her

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S