Apple-direktør beskyldt for bestikkelse: Gav politiet iPads til gengæld for våbentilladelser

Sikkerhedsdirektøren hos Apple står anklaget for at ville donere 200 iPads til det lokale politi mod til gengæld at få udstedt fire tilladelser til at bære skjulte våben.

Artikel top billede

En domstol i Santa Clara i den amerikanske stat Californien har rejst tiltale mod Apples sikkerhedsdirektør Thomas Moyer, der står tiltalt for at forsøge at bestikke politiet med iPads.

Det skriver det amerikanske medie NBC.

Thomas Moyer gik ifølge anklagerne med til at donere i alt 200 iPads til en værdi på 70.000 dollar eller cirka 440.000 kroner til politiet. Til gengæld skulle fire Apple-medarbejder have udstedt tilladelse til at bære et skjult våben.

”Vi forventer at vores medarbejdere opfører sig med integritet. Efter at vi har hørt om beskyldningerne har vi gennemført en grundig intern undersøgelse, der viser, at der ikke blevet gjort noget galt,” siger en talsperson fra Apple til NBC.

Systematisk bestikkelse

Den offentlige anklager i Santa Clara mistænker ifølge NBC den lokale politiafdeling for systematisk at tage imod bestikkelse. Til gengæld for gaver og donationer sørgede politiafdelingen for at folk fik lettere adgang til tilladelser til at bære skjule våben.

En undersøgelse fra NBC tidligere på året viste, at folk der donerede penge til politiafdelingen i Santa Clara var 14 gange mere tilbøjelige til at få tilladelse til at bære skjulte våben.

Ifølge CNBC blev donationen af iPads fra Apple aldrig gennemført, fordi den lokale anklager begyndte at undersøge beskyldningerne om bestikkelse mod den lokale politistation.

Læs også: Apple indleder ambitiøs klima-plan: Vil fjerne sit klimaaftryk på 10 år - se hvordan her

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S