Apple-direktør beskyldt for bestikkelse: Gav politiet iPads til gengæld for våbentilladelser

Sikkerhedsdirektøren hos Apple står anklaget for at ville donere 200 iPads til det lokale politi mod til gengæld at få udstedt fire tilladelser til at bære skjulte våben.

Artikel top billede

En domstol i Santa Clara i den amerikanske stat Californien har rejst tiltale mod Apples sikkerhedsdirektør Thomas Moyer, der står tiltalt for at forsøge at bestikke politiet med iPads.

Det skriver det amerikanske medie NBC.

Thomas Moyer gik ifølge anklagerne med til at donere i alt 200 iPads til en værdi på 70.000 dollar eller cirka 440.000 kroner til politiet. Til gengæld skulle fire Apple-medarbejder have udstedt tilladelse til at bære et skjult våben.

”Vi forventer at vores medarbejdere opfører sig med integritet. Efter at vi har hørt om beskyldningerne har vi gennemført en grundig intern undersøgelse, der viser, at der ikke blevet gjort noget galt,” siger en talsperson fra Apple til NBC.

Systematisk bestikkelse

Den offentlige anklager i Santa Clara mistænker ifølge NBC den lokale politiafdeling for systematisk at tage imod bestikkelse. Til gengæld for gaver og donationer sørgede politiafdelingen for at folk fik lettere adgang til tilladelser til at bære skjule våben.

En undersøgelse fra NBC tidligere på året viste, at folk der donerede penge til politiafdelingen i Santa Clara var 14 gange mere tilbøjelige til at få tilladelse til at bære skjulte våben.

Ifølge CNBC blev donationen af iPads fra Apple aldrig gennemført, fordi den lokale anklager begyndte at undersøge beskyldningerne om bestikkelse mod den lokale politistation.

Læs også: Apple indleder ambitiøs klima-plan: Vil fjerne sit klimaaftryk på 10 år - se hvordan her

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job