Det digitale kørekort har kostet tocifret millionbeløb: "Jeg synes, det er givet godt ud"

Fra tirsdag kan alle danske bilister hente den nye kørekorts app og dermed efterlade det fysiske kort derhjemme. Men det har ikke været nogen billig fornøjelse at gøre det lyserøde plastikkort digitalt.

Artikel top billede

Efter længere ventetid er det digitale kørekort nu klar. Fra tirsdag morgen kunne alle danskere downloade den nye app til deres smartphone.

Det er Digitaliseringsstyrelsen, der har fået udviklet appen og det har ikke været nogen billig fornøjelse.

Ifølge DR lyder prisen på 45 millioner kroner, som Visma Consulet har fået for at udvikle appen.

Men det tocifrede millionbeløber er givet godt ud, mener transportminister Benny Engelbrecht (S).

Det har kostet 45 millioner kroner at lave den her app. Er de penge godt givet ud, når man tænker på, det jo "bare" er et kørekort på mobiltelefonen?

"Jeg synes, det er givet godt ud i betragtning af, at vi har fået en sikker løsning for borgerne - men også for myndighederne," siger Benny Engelbrecht til DR.

Læs også: Prøvekørt: Det nye digitale kørekort overrasker positivt med et lille strejf af magi

Virker kun i Danmark

Den nye app kan hentes til både iPhones og Android-telefoner, og kræver at du har en iPhone 7 eller nyere, der kører iOS 13.2 eller nyere. Er du Android-bruger skal du have en Android-telefon med NFC og som kører Android 8.0 Oreo eller nyere.

Kortet er et af de første af sin slags i verden, og det betyder, at du kun kan bruge den digitale udgave over for politiet i Danmark.

Når det igen bliver aktuelt at pakke bilen for at køre syd på, så skal du altså fortsat huske plastikkortet.

Digitaliseringsstyrelsen har allerede annonceret, at danskerne kan se frem til at det gule sunhedskort også bliver digitalt.

Læs mere her: I dag kan du downloade det digitale kørekort: Her er hvad det kræver

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura