Det digitale kørekort har kostet tocifret millionbeløb: "Jeg synes, det er givet godt ud"

Fra tirsdag kan alle danske bilister hente den nye kørekorts app og dermed efterlade det fysiske kort derhjemme. Men det har ikke været nogen billig fornøjelse at gøre det lyserøde plastikkort digitalt.

Artikel top billede

Efter længere ventetid er det digitale kørekort nu klar. Fra tirsdag morgen kunne alle danskere downloade den nye app til deres smartphone.

Det er Digitaliseringsstyrelsen, der har fået udviklet appen og det har ikke været nogen billig fornøjelse.

Ifølge DR lyder prisen på 45 millioner kroner, som Visma Consulet har fået for at udvikle appen.

Men det tocifrede millionbeløber er givet godt ud, mener transportminister Benny Engelbrecht (S).

Det har kostet 45 millioner kroner at lave den her app. Er de penge godt givet ud, når man tænker på, det jo "bare" er et kørekort på mobiltelefonen?

"Jeg synes, det er givet godt ud i betragtning af, at vi har fået en sikker løsning for borgerne - men også for myndighederne," siger Benny Engelbrecht til DR.

Læs også: Prøvekørt: Det nye digitale kørekort overrasker positivt med et lille strejf af magi

Virker kun i Danmark

Den nye app kan hentes til både iPhones og Android-telefoner, og kræver at du har en iPhone 7 eller nyere, der kører iOS 13.2 eller nyere. Er du Android-bruger skal du have en Android-telefon med NFC og som kører Android 8.0 Oreo eller nyere.

Kortet er et af de første af sin slags i verden, og det betyder, at du kun kan bruge den digitale udgave over for politiet i Danmark.

Når det igen bliver aktuelt at pakke bilen for at køre syd på, så skal du altså fortsat huske plastikkortet.

Digitaliseringsstyrelsen har allerede annonceret, at danskerne kan se frem til at det gule sunhedskort også bliver digitalt.

Læs mere her: I dag kan du downloade det digitale kørekort: Her er hvad det kræver

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen