Nigeria-svindlere anholdt i stor operation: 50.000 svindel-ofre er nu blevet identificeret

Ifølge Interpol er de nigerianske it-kriminelle en del af en organisation, der har infiltreret myndigheder og virksomheder over hele verden.

Artikel top billede

Foto: Interpol

Tre nigerianske it-kriminelle er blevet anholdt i Nigerias hovedstad, Lagos, mistænkt for at være en del af en cybercrime-gruppe med tusindvis af svindelofre på samvittigheden.

Det oplyser Interpol.

Ifølge Interpol har gruppen siden 2017 infiltreret offentlige myndigheder og selskaber i den private sektor i 150 forskellige lande.

Selvom efterforskningen endnu ikke er afsluttet, så er 50.000 ofre allerede nu blevet identificeret,

Udbredte malware via mail

De tre mistænkte har ifølge Interpol udviklet phishing-links og domæner samt udsendt svindel-mails i store mailkampagner, hvor de uretmæssigt udgav sig for at være personer, der repræsenterede forskellige organisationer.

Mail-kampagnerne er ifølge anklagerne blevet brugt til at udbrede 26 forskellige stykker malware, spyware og remote access-værktøjer.

Ifølge Interpol har operationen, som er blevet døbt Operation Falcon, stået på i 12 måneder og den er blevet udført i et samarbejde mellem Interpols enheder for cybercrime og finansiel kriminalitet og det nigerianske politi.

Læs også: Sådan organiserer nigerianske bander cyber-svindel i Danmark: Hyrer dansk arbejdskraft på det mørke net

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen