Nigeria-svindlere anholdt i stor operation: 50.000 svindel-ofre er nu blevet identificeret

Ifølge Interpol er de nigerianske it-kriminelle en del af en organisation, der har infiltreret myndigheder og virksomheder over hele verden.

Artikel top billede

Foto: Interpol

Tre nigerianske it-kriminelle er blevet anholdt i Nigerias hovedstad, Lagos, mistænkt for at være en del af en cybercrime-gruppe med tusindvis af svindelofre på samvittigheden.

Det oplyser Interpol.

Ifølge Interpol har gruppen siden 2017 infiltreret offentlige myndigheder og selskaber i den private sektor i 150 forskellige lande.

Selvom efterforskningen endnu ikke er afsluttet, så er 50.000 ofre allerede nu blevet identificeret,

Udbredte malware via mail

De tre mistænkte har ifølge Interpol udviklet phishing-links og domæner samt udsendt svindel-mails i store mailkampagner, hvor de uretmæssigt udgav sig for at være personer, der repræsenterede forskellige organisationer.

Mail-kampagnerne er ifølge anklagerne blevet brugt til at udbrede 26 forskellige stykker malware, spyware og remote access-værktøjer.

Ifølge Interpol har operationen, som er blevet døbt Operation Falcon, stået på i 12 måneder og den er blevet udført i et samarbejde mellem Interpols enheder for cybercrime og finansiel kriminalitet og det nigerianske politi.

Læs også: Sådan organiserer nigerianske bander cyber-svindel i Danmark: Hyrer dansk arbejdskraft på det mørke net

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S