EU-anbefalinger spænder ben for digitaliseringen i danske regioner

En række it-direktører i de danske regioner frygter at anbefalingerne efter Schrems II-afgørelsen vil gøre digitaliseringen endnu mere besværlig.

Artikel top billede

De europæiske datatilsyn har sammen fremlagt en række nye anbefalinger efter EU-domstolen i sommer kom med en afgørelse på den længe ventede Schrems II-sag.

Men de nye anbefalinger får flere it-direktører i de danske regioner til at frygte for fremtidens digitalisering.

"Hvis det her i værste fald går hen og er lige så stramt, som eksperterne siger - så står vi en situation, hvor vi ikke har adgang til nogle amerikanske cloud-tjenester. Skal vi så vente på, at europæerne får lavet noget tilsvarende? Det godt tage et stykke tid og påvirke os i forhold til den teknologiske hastighed, vi bevæger os med," siger it-direktør i Region Syddanmark Morten Lundgaard til Version2.

Flere eksperter har over for Computerworld vurderet, at det bliver endog meget besværligt fortsat at benytte amerikanske cloud-tjenester i EU, hvis man skal følge anbefalingerne.

Læs mere her: Henning Mortensen: Store cloud-tjenester er (næsten) dømt ude af Europa efter Schrems II-dommen

It-sikkerhedsekspert Henning Mortensen konstaterer, at EU-tilsynenes anbefalinger ”slår fast, at cloud ikke er aflivet. Det kan bruges. Men det kan kun bruges under meget snævre rammer,” har han tidligere fortalt til Computerworld.

Han er sidenhen blevet bakket op af en række danske GDPR-eksperter der alle peger på, at brugen af cloud bliver besværliggjort af anbefalingerne.

En af de største amerikanske cloud-leverandører Microsoft, er kommet med en udtalelse på baggrund af anbefalingerne.

Her slår man fast, at det fortsat er muligt at benytte sig af Microsofts cloud-løsninger og giver samtidig en række garantier til sine EU-brugere.

Læs også: Microsoft efter sidste uges opsigtsvækkende cloud-afgørelse i EU: Her er vores løsning på cloud-problemet

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S