EU-anbefalinger spænder ben for digitaliseringen i danske regioner

En række it-direktører i de danske regioner frygter at anbefalingerne efter Schrems II-afgørelsen vil gøre digitaliseringen endnu mere besværlig.

Artikel top billede

De europæiske datatilsyn har sammen fremlagt en række nye anbefalinger efter EU-domstolen i sommer kom med en afgørelse på den længe ventede Schrems II-sag.

Men de nye anbefalinger får flere it-direktører i de danske regioner til at frygte for fremtidens digitalisering.

"Hvis det her i værste fald går hen og er lige så stramt, som eksperterne siger - så står vi en situation, hvor vi ikke har adgang til nogle amerikanske cloud-tjenester. Skal vi så vente på, at europæerne får lavet noget tilsvarende? Det godt tage et stykke tid og påvirke os i forhold til den teknologiske hastighed, vi bevæger os med," siger it-direktør i Region Syddanmark Morten Lundgaard til Version2.

Flere eksperter har over for Computerworld vurderet, at det bliver endog meget besværligt fortsat at benytte amerikanske cloud-tjenester i EU, hvis man skal følge anbefalingerne.

Læs mere her: Henning Mortensen: Store cloud-tjenester er (næsten) dømt ude af Europa efter Schrems II-dommen

It-sikkerhedsekspert Henning Mortensen konstaterer, at EU-tilsynenes anbefalinger ”slår fast, at cloud ikke er aflivet. Det kan bruges. Men det kan kun bruges under meget snævre rammer,” har han tidligere fortalt til Computerworld.

Han er sidenhen blevet bakket op af en række danske GDPR-eksperter der alle peger på, at brugen af cloud bliver besværliggjort af anbefalingerne.

En af de største amerikanske cloud-leverandører Microsoft, er kommet med en udtalelse på baggrund af anbefalingerne.

Her slår man fast, at det fortsat er muligt at benytte sig af Microsofts cloud-løsninger og giver samtidig en række garantier til sine EU-brugere.

Læs også: Microsoft efter sidste uges opsigtsvækkende cloud-afgørelse i EU: Her er vores løsning på cloud-problemet

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse