Salesforce køber Slack for mere end 150 milliarder kroner

Samarbejdsværktøjet Slack er blevet solgt til it-giganten Salesforce for et kæmpe milliardbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Hoster on Unsplash)

Det har været ventet, men nu er det officielt, at it-giganten Salecesforce har givet et købsbud på værktøjet Slack.

Købsprisen lyder på svimlende 27,7 milliarder dollar eller hvad der svarer til over 166 milliarder danske kroner.

Det skriver mediet Techchrunch.

"Det her er et perfekt match. Sammen vil Saleceforce og Salck skabe fremtiden for enterprise software og transformere måden alle arbejder på digitalt ved at arbejde hvor som helst i verden," fortæller Salesforce medstifter Marc Benioff til mediet.

Største køb nogensinde

Med det store beløb kan Salesforce se frem til den største handel i virksomhedens historie.

I 2019 købte Salesforce dataselskabet Tableau for 15 milliarder dollar og i 2018 blev softwareselskabet Mulesoft opkøbt for 6,5 milliarder dollar.

Slack har længe været en ombejlet tjeneste fra andre it-giganter. Allerede i 2017 gik der rygter om, at Amazon var klar til at byde ni milliarder dollar for Slack.

Slack gik første gang i luften i 2013, og selskabet er stiftet af Stewart Butterfield, der sammen med sin daværende hustru også har grundlagt fototjenesten Flickr, som de i 2005 solgte til Yahoo for 25 millioner dollar.

Læs også:
Vilde rygter: Amazon klar til at byde 60 milliarder for populær app

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen