Bog: Støb fundamentet under virkeligt succesfuld produktudvikling

EMPOWERED: Ordinary People, Extraordinary Products af Marta Cagan og Chris Jones giver et bud på, hvordan de mest succesfulde techvirksomheder griber produktudviklingen an.

Artikel top billede

Man kan fra tid til anden få på fornemmelsen, at visse store it-virksomheder behandler innovation og produktudvikling som fænomener, der automatisk lykkes, blot man hælder tilstrækkelig mange penge i et dybt hul og håber på det bedste.

Der er imidlertid næsten ingen ende på ambitiøse og kostbare it-projekter, der er strandet som gispende hvaler, selv om tusindvis af vanvittigt dygtige og højtlønnede mennesker har arbejdet i årevis på at få dem til at lykkes.

Tænk blot på det svært forsinkede fejlskud Windows Vista (hvilket mange hos Microsoft nok helst er fri for).

Eller på Intels første serie af Pentium-chips, der ikke regnede helt præcist.

Alle virksomheder fejler ind i mellem, men nogle rammer alligevel plet lidt oftere end andre.

Her er nøglen ikke kun at ansætte de rigtige mennesker, men også at give dem de helt rigtige forudsætninger for at lykkes.

Det er dog lettere sagt end gjort. Men den netop udkomne bog EMPOWERED: Ordinary People, Extraordinary Products af Marta Cagan og Chris Jones, begge fra Silicon Valley Product Group, giver et bud på, hvordan virksomheder som Amazon, Apple, Google, Netflix og Tesla griber udfordringen an.

Det handler, fremhæver forfatterne, om at gøde jorden for en reel udviklings- og samarbejdskultur.

Det indebærer blandt andet om at vide, hvordan man skaber et godt udviklingshold.

Men også om at definere holdets samspil med resten af virksomheden optimalt og om, hvilke ændringer der kan være nødvendige for at skabe fundamentet for udviklingsholdenes virke og succes på sigt.

Cagan og Jones ser også på, hvorfor udviklingsprojekter oftest kikser og på, hvad der omvendt kendetegner de virksomheder, som sender det ene succesfulde produkt på markedet efter det næste.

Titel: EMPOWERED: Ordinary People, Extraordinary Products. Forfattere: Marta Cagan og Chris Jones

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura