Amazon tæt på at købe podcast-firma i milliardhandel

Podcastselskabet Wondery er tæt på at blive opkøbt af Amazon, men Apple og Sony har også tidligere udvist interesse for selskabet.

Artikel top billede

Photo by Christian Wiediger on Unsplash (Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Den amerikanske tech-gigant Amazon kan være tæt på at købe podcast-selskabet Wondery for en pris på 300 millioner dollar, hvilket svarer til 1,8 milliarder kroner med den aktuelle dollar-kurs.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisen, der citerer personer med kendskab til forhandlingerne, kan en handel mellem de to parter dog endnu nå at falde til jorden.

Skaber podcast-hits

Wondery er verdens største uafhængige podcastproducent. Selskabet stårbag 100 eksisterende podcasts, som samlet set er blevet downloadet eller streamet 58 millioner gange.

Blandt selskabets populære hits finder vi podcast-serien Dirty John, som efterfølgende også blevet til en populær tv-serie, der kan ses på Netflix.

Læs også: Morten Strunge henter 112 millioner kroner til kæmpesats på Podimo

Interesse fra Apple og Sony

Amazon er ikke det første store it-firma, der udviser interesse for Wondery. Erhvervsmediet Bloomberg har tidligere skrevet at både Apple og Sony Music har udvist interesse for appen.

De store it-selskabers interesse for podcast-markedet kommer efter en periode, hvor musikstreamingselskabet Spotify i gennem det seneste år har oprustet betydelit på podcast-området.

Den populære streaming-tjeneste købte i fjor både podcast-producenten Gimlet Media og podcast-appen Anchor for et samlet beløb på cirka 300 millioner dollar.

Derudover har Spotify også underskrevet en eksklusivaftale med den populære podcastvært Joe Rogan, der ifølge Wall Street Journal lyder på mere end 100 millioner dollar.

Læs også: Spotify opkøber stor musikplatform

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

Morten Thune

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S