Amazon tæt på at købe podcast-firma i milliardhandel

Podcastselskabet Wondery er tæt på at blive opkøbt af Amazon, men Apple og Sony har også tidligere udvist interesse for selskabet.

Artikel top billede

Photo by Christian Wiediger on Unsplash (Foto: Unsplash/Christian Wiediger)

Den amerikanske tech-gigant Amazon kan være tæt på at købe podcast-selskabet Wondery for en pris på 300 millioner dollar, hvilket svarer til 1,8 milliarder kroner med den aktuelle dollar-kurs.

Det skriver den amerikanske avis Wall Street Journal.

Ifølge avisen, der citerer personer med kendskab til forhandlingerne, kan en handel mellem de to parter dog endnu nå at falde til jorden.

Skaber podcast-hits

Wondery er verdens største uafhængige podcastproducent. Selskabet stårbag 100 eksisterende podcasts, som samlet set er blevet downloadet eller streamet 58 millioner gange.

Blandt selskabets populære hits finder vi podcast-serien Dirty John, som efterfølgende også blevet til en populær tv-serie, der kan ses på Netflix.

Læs også: Morten Strunge henter 112 millioner kroner til kæmpesats på Podimo

Interesse fra Apple og Sony

Amazon er ikke det første store it-firma, der udviser interesse for Wondery. Erhvervsmediet Bloomberg har tidligere skrevet at både Apple og Sony Music har udvist interesse for appen.

De store it-selskabers interesse for podcast-markedet kommer efter en periode, hvor musikstreamingselskabet Spotify i gennem det seneste år har oprustet betydelit på podcast-området.

Den populære streaming-tjeneste købte i fjor både podcast-producenten Gimlet Media og podcast-appen Anchor for et samlet beløb på cirka 300 millioner dollar.

Derudover har Spotify også underskrevet en eksklusivaftale med den populære podcastvært Joe Rogan, der ifølge Wall Street Journal lyder på mere end 100 millioner dollar.

Læs også: Spotify opkøber stor musikplatform

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S