Spotify opkøber stor musikplatform

Musikplatformen Soundbetter udbetaler hvert år millioner af dollar til sine brugere, og nu er platformen blevet opkøbt af streaminggianten Spotify.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Lastly Creative on Unsplash)

Den svensk-stiftede musik-streamingtjeneste Spotify har netop opkøbt musikplatformen Soundbetter. Det oplyser Spotify i en pressemeddelelse.

Soundbetter er en platform, hvor producenterne af musik og lyd kan uploade og sælge deres musik og lydproduktionerne til andre brugere af platformen.

Spotify betegner ifølge pressemeddelelsen Soundbetter som verdens førende tjeneste for skabere af musik og lyd.

Udbetaler millioner af dollar til brugerne

I skrivende stund har Soundbetter 180.000 brugere og i hele sin levetid har selskabet i gennemsnit udbetalt en million dollar om måneden til sine brugere.

”SoundBetter gør det lettere for pladeselskaber og artister at finde hinanden og få gensidigt glæde af hinandens kundskaber. Derfor understøtter købet af SoundBetter den i forvejen tætte forbindelse mellem Spotify og den bredere musikindustri,” oplyser Spotify pressemeddelelsen.

Spotify har gennem de seneste måneder opkøbt adskillige selskaber, der er relateret til musik og podcasting.

Tidligere på året opkøbte Spotify podcastporducenten Gimlet Media, og derudover har Spotify også opkøbt podcastværktøjet Anchor og podcastnetværket Parcast.

Hverken Spotify og Soundbetter har oplyst en salgspris.

Læs også: Spotify tester højere priser i Skandinavien: Kæmper med at tjene penge

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos