Det europæiske lægemiddelagentur ramt af hackerangreb

Et cyberangreb har ramt det europæiske lægemiddelagentur EMA, der står for arbejdet med at godkende nye vacciner.

Artikel top billede

Det europæiske lægemiddelagentur EMA, der har ansvaret for at godkende de nye corona-vacciner, har været udsat for et cyberangreb.

Det meddeler EMA på sin hjemmeside.

Her oplyser agenturet, at det øjeblikkeligt har iværksæt en undersøgelse i samarbejde med politiet og relevante myndigheder.

EMA ønsker ikke oplyse mere så længe, at er en efterforskning i gang.

Det blive ikke oplyst, hvilke konsekvenser angrebet har for EMA eller de aktuelle vaccinegodkendelsesprocesser.

Det er ikke første gang, at vestlige myndigheder eller virksomheder med relation til bekæmpelse af corona-pandemien bliver udsat for cyberangreb.

Hackere går efter vaccineproduktionen

Tech-mediet Wired skrev for nylig, at hackere målrettet er gået efter vaccineproduktionen.

Ifølge mediet har hackere forsøgt at hacke sig ind i systemer, som er led i de avancerede forsyningskæder, der skal sikre, at vaccinerne ved utroligt lave temperaturer kan blive fragtet ud til borgerne.

“Det her er foregået i september, hvilket betyder, at nogen ser meget langt frem i tiden og ser på, hvor de skal være på det kritiske tidspunkt,” sagde senior cyberanalyst fra IBM Claire Zaboeva for nylig til Wired. ¨

Det har ligeledes været rapporteret, at medicinalselskabet AstraZeneca, der også er på vej med en vaccine, har været udsat fra hackerangreb, der menes at stamme fra Nordkorea.

Læs også: Producent af en coronavaccine ramt af hackerangreb fra Nordkorea

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S