Det europæiske lægemiddelagentur ramt af hackerangreb

Et cyberangreb har ramt det europæiske lægemiddelagentur EMA, der står for arbejdet med at godkende nye vacciner.

Artikel top billede

Det europæiske lægemiddelagentur EMA, der har ansvaret for at godkende de nye corona-vacciner, har været udsat for et cyberangreb.

Det meddeler EMA på sin hjemmeside.

Her oplyser agenturet, at det øjeblikkeligt har iværksæt en undersøgelse i samarbejde med politiet og relevante myndigheder.

EMA ønsker ikke oplyse mere så længe, at er en efterforskning i gang.

Det blive ikke oplyst, hvilke konsekvenser angrebet har for EMA eller de aktuelle vaccinegodkendelsesprocesser.

Det er ikke første gang, at vestlige myndigheder eller virksomheder med relation til bekæmpelse af corona-pandemien bliver udsat for cyberangreb.

Hackere går efter vaccineproduktionen

Tech-mediet Wired skrev for nylig, at hackere målrettet er gået efter vaccineproduktionen.

Ifølge mediet har hackere forsøgt at hacke sig ind i systemer, som er led i de avancerede forsyningskæder, der skal sikre, at vaccinerne ved utroligt lave temperaturer kan blive fragtet ud til borgerne.

“Det her er foregået i september, hvilket betyder, at nogen ser meget langt frem i tiden og ser på, hvor de skal være på det kritiske tidspunkt,” sagde senior cyberanalyst fra IBM Claire Zaboeva for nylig til Wired. ¨

Det har ligeledes været rapporteret, at medicinalselskabet AstraZeneca, der også er på vej med en vaccine, har været udsat fra hackerangreb, der menes at stamme fra Nordkorea.

Læs også: Producent af en coronavaccine ramt af hackerangreb fra Nordkorea

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect