Microsoft ramt af nedbrud: Brugere kan ikke logge på Outlook

Et nedbrud mandag eftermiddag betyder, at Microsoft-brugere kan oplever problemer med at logge ind på Outlook.com

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Google er ikke den eneste it-gigant, der i dag har været ramt af nedbrud.

Microsoft er også ramt af nedbrud, som betyder at brugere kan opleve problemer med at få adgang til deres email via Outlook.com.

Det fremgår af en driftsstatus på Microsofts hjemmeside, at problemet skyldes et problem med Active Directory.

Microsoft oplyser desuden, at selskabet i øjeblikket arbejder på at løse problemet, men det fremgår ikke, hvor mange brugere der er ramt.

Kun Outlook er ramt

Det fremgår dog af Microsofts hjemmeside, at der i øjeblikket ikke er problemer med Teams, OneDrive, Skype eller andre af selskabets tjenester.

Microsoft-nedbruddet er dermed væsentligt mindre end det som Google blev ramt af tidligere, hvor langt de fleste af selskabets tjenester var nede i hele verden.

Google-nedbruddet betød blandt andet, at brugerne ikke kunne få adgang til Gmail, Youtube eller bruge deres stemmestyrede højttalere med Google Assistant.

Opdatering: Microsoft meddeler mandag aften, at Outlook.com igen kører uden problemer.

Læs også: Google-tjenester over hele verden ramt af kæmpe nedbrud: “Vi er bekendt med problemet”

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo