Bitcoin-kursen brager i vejret: Rammer højeste kurs nogensinde

For første gang nogensinde har prisen på én bitcoin rundet 20.000 dollar, og kursstigningerne ser ud til at fortsætte.

Artikel top billede

For første gang nogensinde krydsede prisen på én bitcoin den magiske grænse på 20.000 dollar, og sidenhen er kursen steget endnu mere.

I skrivende stund ligger kursen således på 23.238 dollar. Det svarer til 141.120 danske kroner.

En del af forklaringen på den eksplosive kursudviklet skal ifølge amerikanske CNBC findes i en stigende interesse fra institutionelle investorer og store private investorer.

Store bitcoin-investeringer

Ifølge det amerikanske medie har store Wall Street-selskabet som S&P Global og Cboe Global Markets fattet interesse for bitcoin, mens det britiske investeringsselskab Ruffer for nylig valgte at investere 740 millioner dollar i bitcoin.

Ruffer forklarede, at investeringen skulle fungere som en sikkerhed i tilfælde at devalueringer af store traditioneller valutaer

”Vi ser en domino-effekto hvor kapitalforvaltere vælter deres porteføljer over i bitcoin,” siger Charles Hayter, der er administrerende direktør for kryptoselskabet CryptoCompare til CNBC.

Ved indgangen til 2020 kostede en bitcoin blot 7.000 dollar, mens den hidtidige rekord for bitcoinen blev sat for præcis tre år siden, da den digitale valuta den 17. december 2017 ramte en kurs på 19.783 dollar.

Læs også:
Bitcoinen nåede lige at kulminere igen – men så kom krakket

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

TD SYNNEX Denmark ApS

BDM Cisco Security

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S