Bitcoin-kursen brager i vejret: Rammer højeste kurs nogensinde

For første gang nogensinde har prisen på én bitcoin rundet 20.000 dollar, og kursstigningerne ser ud til at fortsætte.

Artikel top billede

For første gang nogensinde krydsede prisen på én bitcoin den magiske grænse på 20.000 dollar, og sidenhen er kursen steget endnu mere.

I skrivende stund ligger kursen således på 23.238 dollar. Det svarer til 141.120 danske kroner.

En del af forklaringen på den eksplosive kursudviklet skal ifølge amerikanske CNBC findes i en stigende interesse fra institutionelle investorer og store private investorer.

Store bitcoin-investeringer

Ifølge det amerikanske medie har store Wall Street-selskabet som S&P Global og Cboe Global Markets fattet interesse for bitcoin, mens det britiske investeringsselskab Ruffer for nylig valgte at investere 740 millioner dollar i bitcoin.

Ruffer forklarede, at investeringen skulle fungere som en sikkerhed i tilfælde at devalueringer af store traditioneller valutaer

”Vi ser en domino-effekto hvor kapitalforvaltere vælter deres porteføljer over i bitcoin,” siger Charles Hayter, der er administrerende direktør for kryptoselskabet CryptoCompare til CNBC.

Ved indgangen til 2020 kostede en bitcoin blot 7.000 dollar, mens den hidtidige rekord for bitcoinen blev sat for præcis tre år siden, da den digitale valuta den 17. december 2017 ramte en kurs på 19.783 dollar.

Læs også:
Bitcoinen nåede lige at kulminere igen – men så kom krakket

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S