21 anholdt for at købe stjålne data på lyssky cybermarkedsplads

Det britiske politi har arresteret 21 it-kriminelle, der var en del af en kriminel cybermarkedsplads.

Artikel top billede

(Foto: King S Church)

21 personer er blevet arresteret over hele Storbritannien som led i en operation rettet mod kunder på en online kriminel markedsplads, der annoncerede stjålne personlige legitimationsoplysninger.

Operationen, der er løbet over de sidste fem uger, blev koordineret af Storbritanniens National Crime Agency (NCA) og involverede cyberkriminalitetsteams fra hele Team Cyber ​​UK-netværket.

Målet for operationen var kunder hos WeLeakInfo, et websted, der ifølge NCA var vært for 12 milliarder stjålne legitimationsoplysninger fra over 10.000 databrud. Siden blev taget ned i januar 2020.

Den kriminelle handelsplatform fungerede sådan, at når cyberkriminelle betalte for adgang til webstedet kunne de downloade personlige data til brug i anden it-kriminalitet.

Misbrug og bedrageri

Hele aktionen startede 16. november i år, og af de 21 arresterede - alle mænd i alderen 18 til 38 - blev ni tilbageholdt med mistanke om lovovertrædelser om computermisbrug, ni for bedrageri og tre er under efterforskning for begge.

Samtidig med anholdelserne blev bitcoins for mere end 41.000 britiske pund – det svarer til over 330.000 kroner – beslaglagt.

Beviser tyder desuden på, at flere af de anholdte også havde købt værktøjer til cyberkriminalitet på andre platforme end WeLeakInfo. Derudover har tre personer vist sig at være i besiddelse af eller involveret i ”uanstændige billeder af børn”.

”Gennem identifikationen af ​​britiske kunder hos WeLeakInfo var vi i stand til at lokalisere og arrestere dem, som vi mener har brugt stjålet personlig legitimationsoplysninger til at begå yderligere cyber- og bedrageri-lovovertrædelser,” fortæller Paul Creffield fra NCAs nationale cyberkriminalitetsenhed.

Flere vil blive opsøgt af politiet med advarsler

Han fortsætter:

”Vi var også i stand til at pege på dem, der er på randen af ​​at bryde loven og advare dem om, at hvis de fortsætter, kan de blive udsat for en straffedom.”

Cyberforebyggende officerer opsøgte yderligere 69 personer i England, Wales og Nordirland i alderen 16-40 år og leverede en advarsel mod, at stoppe deres potentielt kriminelle aktiviteter. Og flere besøg vil finde sted de kommende måneder.

NCA og det britiske politi har i fællesskab udrullet det såkaldte Cyber ​​Choices-program, der sigter mod at forhindre, at unge glider ind i cyberkriminalitet. Programmet har til formål at tilskynde dem til lovlig digital adfærd inden for teknologi.

”Cyberfærdigheder er i stor efterspørgsel, og der er store udsigter i teknologibranchen for dem, der vælger at bruge deres færdigheder lovligt,” siger Paul Creffield.

Du kan læse mere på NCAs side her.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Finance Lead (SAP)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S