Aarhusiansk it-selskab henter millioninvestering fra Bestseller-ejer

Det jyske it-selskab Emplate har netop modtaget en millioninvestering fra Hypezone, der ejes af Bestseller-stifteren Anders Holch Povlsen.

Artikel top billede

Det Aarhus-baserede it-selskab Emplate har netop fået en millionindsprøjtning.

Den friske kapital kommer fra Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsens, der har investeret gennem sit selskab Hypezone.

Det skriver Finans.

Emplate, der digitaliserer storcentre ved at forbinde dem med kunderne, blev stiftet i 2014 af fem kammerater, der gik på Aarhus Universitet.

Simon Staack, administerende direktør og medstifter af Emplate fortæller til Finans, at selskabet har 70 procent af de danske shoppingcentre som kunder.

"Det var helt åbenlyst for os at satse på storcentre, fordi der var et hul i markeder. Mange virksomheder har udviklet software, som kan hjælpe retailvirksomheder med at digitalisere deres processer og komme online, men centrene er oversete. Derfor var det oplagt for os at lave en skalerbar løsning til dem, så de også kan lave gode online kundeoplevelser," siger han til mediet.

Investeringen skal bruges på at videreudvikle selskabet, blandt andet ved at fordoble mandskabet, der i dag består af 13 fuldtidsansatte.

Derudover skal der skabes yderligere vækst i Emplate, der har tredoblet sin omsætning siden 2017, lyder det.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura