Telenor siger farvel til 58 ansatte i ny fyringsrunde

Telenor forenkler organisationen i en ny fyringsrunde, hvor selskabet tager afsked med 58 ansatte og samtidig tynder ud i ledelseslaget.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Det næststørste teleselskab i Danmark, Telenor, siger nu farvel 58 ansatte i en fyringerrunde.

Det skriver Ekstra Bladet.

”Vi har lavet en mindre reorganisering, da vi ønsker at forenkle vores organisation og skabe hurtigere beslutningsgange,' skriver Alice Klitholm Duch, pressechef hos Telenor, i en mail til Ekstra Bladet.

Hun oplyser samtidig, at Telenor som led i fyringsrunden har nedlagt en række ledelsesstillinger, og hun lover samtidig, at de kundevendte funktioner ikke er blevet ramt af fyringerne.

Ifølge det seneste kvartalsregnskab har norske Telenor 1,67 millioner mobilkunder i Danmark.

Læs også: Telenor henter flere kunder, men tjener færre penge på roaming

TDC fyrede 125

Telenor er dog ikke det eneste teleselskab, der fyret medarbejder på det seneste. Tidligere på måneden var det Nuuday, der er en TDC’s kundevendte selskab, der fyrer 125 ansatte.

"Vi ser et stort fald i brugen af bredbånd på ADSL, altså på kobbernettet, samt brugen af fastnettet, det er ret markant, og det udløser, at vi må skære i omkostningerne løbende. Derfor må vi i dag melde ud, at vi i januar måned må sige farvel til godt 125 medarbejdere," siger Michael Moyell Juul, topchef i Nuuday, i den forbindelse til mediet Itwatch.

Læs også: TDC-selskabet Nuuday fyrer 125 medarbejdere

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S