Telenor siger farvel til 58 ansatte i ny fyringsrunde

Telenor forenkler organisationen i en ny fyringsrunde, hvor selskabet tager afsked med 58 ansatte og samtidig tynder ud i ledelseslaget.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Det næststørste teleselskab i Danmark, Telenor, siger nu farvel 58 ansatte i en fyringerrunde.

Det skriver Ekstra Bladet.

”Vi har lavet en mindre reorganisering, da vi ønsker at forenkle vores organisation og skabe hurtigere beslutningsgange,' skriver Alice Klitholm Duch, pressechef hos Telenor, i en mail til Ekstra Bladet.

Hun oplyser samtidig, at Telenor som led i fyringsrunden har nedlagt en række ledelsesstillinger, og hun lover samtidig, at de kundevendte funktioner ikke er blevet ramt af fyringerne.

Ifølge det seneste kvartalsregnskab har norske Telenor 1,67 millioner mobilkunder i Danmark.

Læs også: Telenor henter flere kunder, men tjener færre penge på roaming

TDC fyrede 125

Telenor er dog ikke det eneste teleselskab, der fyret medarbejder på det seneste. Tidligere på måneden var det Nuuday, der er en TDC’s kundevendte selskab, der fyrer 125 ansatte.

"Vi ser et stort fald i brugen af bredbånd på ADSL, altså på kobbernettet, samt brugen af fastnettet, det er ret markant, og det udløser, at vi må skære i omkostningerne løbende. Derfor må vi i dag melde ud, at vi i januar måned må sige farvel til godt 125 medarbejdere," siger Michael Moyell Juul, topchef i Nuuday, i den forbindelse til mediet Itwatch.

Læs også: TDC-selskabet Nuuday fyrer 125 medarbejdere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS