Qualcomm klar med ny hurtigere processor

Den nye processor, Snapdragon 870, er en tunet udgave af topmodellen fra i fjor.

Artikel top billede

Chip-producenten Qualcomm har netop lanceret en ny og hurtigere mobilprocessor. Det skriver The Verge.

Den nye processor har fået navnet Snapdragon 870, og det er en opdateret udgave af sidste års topmodeller Snapdragen 865 og 865 plus.

Der er således ikke tale om en helt ny-designet processor, men snarere en tunet udgave af sidste års modeller.

10 procent hurtigere

Den nye processor klokhastighed på 3,2 Ghz, hvilket gør den 10 procent hurtigere end Snapdragon 865 og tre procent hurtigere ned 865 Plus.

Den mest avancerede processor i Qualcomms kollektion af mobilprocessorer er Snapdragon 888, der bliver introduceret op til jul.

Den nye 870-model henvender sig dog ifølge Qualcomm til producenter, der ønsker en højtydende processor, men som ikke har brug for de helt avancerede funktioner, der findes i 888-modellen.

Qualcomm opkøbte for nylig selskabet Nuvia, der er stiftet af tre Apple-ingeniører, for 8,5 milliarder kroner.

Læs mere om det her:
Qualcomm køber chip-startup for 8,5 milliarder kroner

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Politiets Efterretningstjeneste

IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen