Qualcomm klar med ny hurtigere processor

Den nye processor, Snapdragon 870, er en tunet udgave af topmodellen fra i fjor.

Artikel top billede

Chip-producenten Qualcomm har netop lanceret en ny og hurtigere mobilprocessor. Det skriver The Verge.

Den nye processor har fået navnet Snapdragon 870, og det er en opdateret udgave af sidste års topmodeller Snapdragen 865 og 865 plus.

Der er således ikke tale om en helt ny-designet processor, men snarere en tunet udgave af sidste års modeller.

10 procent hurtigere

Den nye processor klokhastighed på 3,2 Ghz, hvilket gør den 10 procent hurtigere end Snapdragon 865 og tre procent hurtigere ned 865 Plus.

Den mest avancerede processor i Qualcomms kollektion af mobilprocessorer er Snapdragon 888, der bliver introduceret op til jul.

Den nye 870-model henvender sig dog ifølge Qualcomm til producenter, der ønsker en højtydende processor, men som ikke har brug for de helt avancerede funktioner, der findes i 888-modellen.

Qualcomm opkøbte for nylig selskabet Nuvia, der er stiftet af tre Apple-ingeniører, for 8,5 milliarder kroner.

Læs mere om det her:
Qualcomm køber chip-startup for 8,5 milliarder kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration