Qualcomm klar med ny hurtigere processor

Den nye processor, Snapdragon 870, er en tunet udgave af topmodellen fra i fjor.

Artikel top billede

Chip-producenten Qualcomm har netop lanceret en ny og hurtigere mobilprocessor. Det skriver The Verge.

Den nye processor har fået navnet Snapdragon 870, og det er en opdateret udgave af sidste års topmodeller Snapdragen 865 og 865 plus.

Der er således ikke tale om en helt ny-designet processor, men snarere en tunet udgave af sidste års modeller.

10 procent hurtigere

Den nye processor klokhastighed på 3,2 Ghz, hvilket gør den 10 procent hurtigere end Snapdragon 865 og tre procent hurtigere ned 865 Plus.

Den mest avancerede processor i Qualcomms kollektion af mobilprocessorer er Snapdragon 888, der bliver introduceret op til jul.

Den nye 870-model henvender sig dog ifølge Qualcomm til producenter, der ønsker en højtydende processor, men som ikke har brug for de helt avancerede funktioner, der findes i 888-modellen.

Qualcomm opkøbte for nylig selskabet Nuvia, der er stiftet af tre Apple-ingeniører, for 8,5 milliarder kroner.

Læs mere om det her:
Qualcomm køber chip-startup for 8,5 milliarder kroner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS