Qualcomm klar med ny hurtigere processor

Den nye processor, Snapdragon 870, er en tunet udgave af topmodellen fra i fjor.

Artikel top billede

Chip-producenten Qualcomm har netop lanceret en ny og hurtigere mobilprocessor. Det skriver The Verge.

Den nye processor har fået navnet Snapdragon 870, og det er en opdateret udgave af sidste års topmodeller Snapdragen 865 og 865 plus.

Der er således ikke tale om en helt ny-designet processor, men snarere en tunet udgave af sidste års modeller.

10 procent hurtigere

Den nye processor klokhastighed på 3,2 Ghz, hvilket gør den 10 procent hurtigere end Snapdragon 865 og tre procent hurtigere ned 865 Plus.

Den mest avancerede processor i Qualcomms kollektion af mobilprocessorer er Snapdragon 888, der bliver introduceret op til jul.

Den nye 870-model henvender sig dog ifølge Qualcomm til producenter, der ønsker en højtydende processor, men som ikke har brug for de helt avancerede funktioner, der findes i 888-modellen.

Qualcomm opkøbte for nylig selskabet Nuvia, der er stiftet af tre Apple-ingeniører, for 8,5 milliarder kroner.

Læs mere om det her:
Qualcomm køber chip-startup for 8,5 milliarder kroner

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S