Ny Accenture-direktør i Danmark vil i gang med opkøb

Accentures nye landechef i Danmark, Carsten Sachmann, vil i gang med at købe op.

Artikel top billede

(Foto: Dan jensen)

Accenture Danmark har ved årsskiftet indsat Carsten Sachmann som ny landechef, hvor han afløser mangeårig direktør Philip Wiig, der skifter til en post som driftschef for hele Norden.

Den nye direktør - der har været i Accenture siden 1990 - har nu opkøb i kikkerten som en klar reaktion på, at konsulentbranchen generelt set er i gang med at konsolidere sig.

Carsten Sachmann siger til Børsen, at opkøb for Accenture - som i Danmark har omkring 650 medarbejdere - kan være en hurtig vej til at øge fodfæstet i både Danmark og Norden.

“Vi skal have endnu mere viden inden for teknologi og forstå, hvordan vi kan hjælpe andre med både rådgivning og implementering. Der er store globale spillere, som har så store muskler til at udvikle, at det er vigtigt for os at være med på de nyeste ting,” siger den nye direktør til avisen.

Herhjemme har flere af de store konsulenthuse i den seneste tid fusioneret.

I december fusionerede Valcon således med hollandske First Consulting, hvilket du kan læse mere om her: Danske Valcon fusionerer med hollandsk it-konsulenthus: Bliver over 500 ansatte

Børsen nævner også, at Qvartz i slutningen af december i 2019 blev overtaget af amerikanske Bain & Company. Det kan du læse mere om her: Stort amerikansk konsulenthus køber dansk it-succes

Læs også:

Accentures indtjening i Danmark stiger med 31 procent: Har omsat for 1,8 milliarder kroner på et år

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    D&A Management Consultant

    Københavnsområdet

    Edlund A/S

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job