Den danske crowdfunding-sensation Airtame henter 37 millioner kroner i ny kapitalrunde

Airtame blev berømt da selskabet hentede millioner til sit hobbyprojekt på crowdfunding-platformen IndieGoGo. I dag har selskabet hentet 37 millioner kroner fra etablerede investorer.

Artikel top billede

I 2014 blev Airtames HDMI-dongle kåret som et af de bedste produkter på ganget-messen CES af it-mediet Engadget.

Danske Airtame blev berømt, da selskabet i 2013 hentede millioner via crowdfunding-platformen IndieGogo.

Dengang var selskabets trådløse HDMI-dongle især populær hos private.

I dag otte år senere består Airtames løsning af en kombination af hardware og software, der i langt højere grad end i crowdfunding-dagene henvender sig til erhvervslivet og uddannelsesinstitutioner.

Og nu har selskabet tilmed hentet 37 millioner danske kroner i en helt klassisk kapitaltilførsel.

Læs også: Sådan skaffer du penge med crowdfunding: Fem gode råd fra dansk startup-succes

Får kapital fra Vækstfonden

Kapitaltilførslen kommer fra en række eksisterende investorer samt fra Vækstfonden og Danske Bank.

Dermed har Airtame nu i hele sin levetid samlet set fået tilført 105 millioner kroner.

”Der har aldrig været et vigtigere tidspunkt at investere i teknologi, der hjælper med at bringe folk sikkert sammen og faciliterer mere engagerende og inkluderende møder og lektioner - hvad enten de er fysiske, virtuelle eller en kombination af de to,” Jonas Gyalokay, administrerende direktør og medstifter af Airtame, ifølge en pressemeddelelse.

Airtame bruges i dag af knap 20.000 kunder, og målet er ifølge Jonas Gyalokay, at kapitalen skal bruges til at få selskabets løsning ud i endnu flere skoler og virksomheder.

Udove kapitaltilførelsen har Airtame også hentet en ny finansdirektør og en ny kommercieldirektør.

Det drejer sig om henholdsvis Martin Wagner og Sigurdur Orri Gudmundsson, der begge kommer fra tilsvarende stillinger hos Siteimprove.

Læs også: Dansk hardware-producent tjener styrtende på Amazon, men ville helst være foruden

Startede som et hobbyprojekt

Jonas Gyalokay har tidliger fortalt til Computerworld, at Airtame blev skabt som et hobbyprojekt, da hans medstifter Attila Sukosd ville spille computerspil i sit soveværelse.

”Det hele startede for to et halvt år siden med, at Attila Sukosd, nu vores CTO, gerne ville bruge sin stationære computer inde i soveværelset, så han kunne ligge derinde og spille spil via noget trådløs forbindelse," forklarede Jonas Gyalokay til Computerworld i 2014.

Ideen fik dog først for alvor flyvehøjde, da Airtame lavede en crowdfunding kamapagne på IndieGogo i 2013. Målet var var indsamle 160.000 dollar, men da crowdfundingen kampagnen var slut havde Airtame hentet hele 1,3 millinoer dollar.

”Vores produkt passer rigtig godt til netop crowdfunding, og vi har alle sammen tidligere støttet en masse produkter på Kickstarter eller Indiegogo. Samtidig var det en rig mulighed til at få en masse feedback fra "backere" sammen med en masse god markedsføring," forklarede Jonas Gyalokay dengang.

Læs også: Trådløs HDMI-løsning på vej fra dansk firma: "Vi havde slet ikke forventet så megen global interesse"

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect