Undgå at blive hacket gennem virksomhedens IoT-enheder: Sådan kan du cybersikre din virksomhed

En ny tjekliste skal hjælpe virksomhederne med at sikre, at cybersikkerheden følger med, når de implementerer nye IoT-enheder i det daglige arbejde.

Artikel top billede

(Foto: (C) Sam Burt 2010 / Sam Burt)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se tjeklisten, der sikrer din virksomhed mod IoT-relaterede angreb.
880
4:30 min
Rådet for Digital Sikkerhed og Erhvervsstyrelsen har i dag lanceret en tjekliste, der skal hjælpe særligt virksomheder, der har sendt medarbejdere på hjemmearbejde.

Listen er en konkret håndbog til virksomheders brug af Internet-forbundne (IoT) enheder, der skal styrke virksomhedernes sikkerhed, mens medarbejderstaben er spredt for alle vinde.

En tjekliste til virksomhederne er nødvendig, fordi et stigende antal virksomheder i dag anvender IoT-enheder, skriver Rådet for Digital Sikkerhed i en pressemeddelelse.

Ifølge Danmarks Statistik anvender næsten hver fjerde danske virksomhed IoT-enheder. Og i 2025 anslår EU-enheden Alliance for Internet of Things Innovation (AIOTI), at hvert fjerde cyberangreb mod virksomheder ventes at ske gennem IoT-enheder.

IoT-enheder kan, foruden computere og mobiler, eksempelvis være fjernstyrede overvågningskameraer, køleskabe, pumper eller varmeapparater der styres over for eksempel en app.

"Det bliver et konkurrenceparameter for danske virksomheder, at forbrugere og samarbejdspartnere kan stole på, at virksomhederne har styr på sikkerheden, og IoT skal tænkes med i dette," siger vicedirektør i Erhvervsstyrelsen, Torsten Andersen.

Listen giver anbefalinger til, hvad virksomheder bør gøre, både før og efter køb af IoT-enheder, for at sikre sig mod den risiko, der er forbundet med anvendelsen af IoT- enheder.

Listen kan bruges af virksomheder, der enten i forvejen har eller skal til at investere i IoT-enheder.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Semler IT

    IT Service Manager til Semler IT

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S