3 utilfreds: TDC har konkurrenceforvridende fordel i det store danske 5G-kapløb

TDC's storindkøb af frekvenser i 2019 kan forvride konkurrencen om det nye 5G-net, mener 3-direktør Morten Christiansen.

Artikel top billede

11. marts afholder Energistyrelsen auktion over mobilfrekvenser på 3.500 megahertzbåndet. Disse frekvenser er afgørende for teleselskaberne i sikringen af bedst og størst dækning på det nye 5G-mobilnet.Men konkurrencen om frekvenserne er unfair, lyder det fra teleselskabet 3’s administrerende direktør i Danmark, Morten Christiansen i Berlingske.

Han mener, at konkurrenten TDC har en uretfærdig fordel, idet TDC var på storindkøb i 2019 da selskabet købte 60 procent af 2.300 MHz-frekvensen. Samtidig bød ingen andre selskaber på de sidste 40 procent.Det kan du læse mere om her: Ny TDC-finansdirektør om 5G-pris på 1,6 milliarder: "Enten skal pengene tages fra kunderne i form af højere priser, eller også skal de tages fra netværksinvesteringerne"

Det betyder ifølge Morten Christiansen, at ”TDC vil kunne lave produkter, der er overlegne i forhold til, hvad de tre andre spillere på markedet vil kunne, fordi de har indkøbet fra 2019 med sig.”

Ifølge Morten Christensen kan 2.300 MHz-frekvensen bruges til det samme som 3.500 MHz-frekvensen.

Problemet er nu, at betingelserne for auktionen lige nu er, at TDCs 2019-indkøb ikke tæller med, når selskaberne lige om lidt kan byde ind på 3.500 MHz.

Han forklarer videre til Berlingske, at staten dermed skaber en konkurrenceforvridende fordel for teleselskabets konkurrent.

”Mod bedrevidende forærer man nu TDC en kæmpemæssig konkurrencefordel, fordi man ikke har indset, at de frekvenser, som man solgte i 2019, kan bruges til præcis det samme som de frekvenser, der nu kommer på auktion. Ved at betragte dem som to selvstændige indkøb, får TDC mulighed for at erhverve en voldsom stor mængde 5G-kapacitet, som vil skævvride hele konkurrencebilledet.”

Konsekvensen af denne skævvridning kan betyde, at TDC kan sætte sig tungt på 5G-markedet de næste 20 år. Og dette synspunkt bakkes op af erhvervsorganisationen Dansk Industri.

Erhvervsstyrelsen afviser imidlertid, at de to frekvenser kan sammenlignes.

Læs også:

Staten udskyder efterårets store tele-auktioner over vigtige 5G-frekvenser: Forsinkes til 2021

Regeringen klar med 5G-handlingsplan: Se den her

Telenor-direktør ‘godt tilfreds’ med netop afgjort frekvens-auktion: Telia og Telenor bød kun på udvalgte frekvenser

Telia-direktør ser positivt på udfald af frekvensauktionen: "Med de nye frekvenser kan vi fortsætte udviklingen af vores landsdækkende mobilnetværk"

Annonce

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Collectia A/S

Cyber Security Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network