Forbrugerrådet bakker op om kritik af TDC's fordel i 5G-auktion

Teleselskabet 3 får nu opbakning fra Forbrugerrådet Tænk i sin kritik af TDC's storindkøb af 5G-frekvenser forud for den kommende frekvensauktion for de resterende frekvenser for det kommende 5G-netværk.

Artikel top billede

Forbrugerrådet Tænk er betænkelige ved, at TDC har mulighed for at sætte sig på størstedelen af 5G-frekvenserne, når de skal udbydes 11. marts.

Dermed bakker Forbrrugerrådet nu op om teleselskabet 3's kritik af TDC.

Det skriver Berlingske.

TDC's løbte nemlig 2019 60 procent af 2.300 MHz-frekvensen. Samtidig bød ingen andre selskaber på de sidste 40 procent. Til marts skal de danske teleselskaber byde på 3.500 MHz-forbindelserne og her tæller TDC's allerede indkøbte frekvenser ikke med.

Det udløser nu også kritik fra Forbrugerrådet Tænk, og dermed ikke alene fra konkurrenterne.

"Vil det, at én spiller potentielt kan sidde på store dele af frekvenserne give større innovation? Og hvor ligger fordelen for os alle? Det er et fælles gode, som stilles til rådighed for store virksomheder, når man udbyder mobilfrekvenser," siger siger cheføkonom Martin Salomon fra Forbrugerrådet Tænk til avisen og fortsætter:

"Derfor skal man sikre sig, at byderne i indbyrdes konkurrence producerer det bedste og billigste for samfundet og forbrugerne. Her er tilladelser for 20 år en meget lang tid. Dette er en ny udfordring med potentiale til at begrænse den effektive konkurrence langt ud i fremtiden."

Ifølge teleselskabet 3's direktør Morten Christensen, så vil det give TDC en unfair konkurrencefordel, hvis det lykkedes TDC at sikre sig en markant andel af frekvenserne.

Læs mere her: 3 utilfreds: TDC har konkurrenceforvridende fordel i det store danske 5G-kapløb

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network