Qualcomm advarer mod chipmangel til mobiltelefoner

Verdens største chipproducent til telefoner Qualcomm hejser nu advarselsflaget. Selskabet advarer mod mangel på chips til verdens smartphones.

Artikel top billede

Chipproducenten Qualcomm advarer om, at selskabet kan komme i problemer med at levere de nødvendige chips.

Qualcomm er verdens største producent af chips til smartphones, og derfor kan signalet varsle en global mangle på mobil-chips, skriver erhvervsmediet Bloomberg.

"Manglen inden for chips-industrien ser vi over hele linjen," siger den kommende topchef for selskabet Cristiano Amon.

Da coronakrisen ramte verden forrige år oplevede chipproducenterne også en mangel på de vitale mobil-chips.

Men der blev problemet løst efter nogle måneder, og derfor lykkedes det også chipproducenterne at få gang i produktionen endnu engang.

Samtidig har manglen på chips også fået konsekvenser for andre brancher end hos smartphone-producenterne.

Læs mere her: Akut mangel på chip tvinger verdens største bil-producenter til at drosle ned for produktionen af biler

Qualcomm har ligesom mange andre producenter outsourcet en stor del af produktionen til andre virksomheder i Asien.

Det får nu topchefen Cristiano Amon til at advare mod, at produktionen er afhængig af en håndfuld fabrikker i Asien, skriver avisen.

Han understreger dog samtidig, at den sidste halvdel af 2021 skulle afhjælpe på problemet.

Læs også: AMD haler ind på Intel: CPU-salg er eksploderet i 2020

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS