AMD haler ind på Intel: CPU-salg er eksploderet i 2020

AMD hentede solide markedsandele fra Intel på det globale CPU-marked i 2020. Der er dog stadig lang vej, til AMD når Intel, der fortsat er klart størst i verden. Se deres markedsandele her.

Artikel top billede

2020 blev et særdeles godt år for AMD, som er buldret frem, mens ellers alt-dominerende Intel har været under så meget pres, at selskabets markedsandele for alvor er begyndt at sive.

Ifølge det amerikanske analysehus Mercury Research kom AMD ud af 2020 med en samlet andel af det globale CPU-marked på 21,7 procent.

Det svarer til en stigning på hele seks procentpoint på blot et år, i det AMD ved udgangen af 2019 sad på blot 15,1 procent af det globale marked.

Intels markedsandele siver til gengæld. Selskabet kom ifølge Mercury Research ud af 2020 med en markedsandel på 78,3 procent.

Et år tidligere sad Intel på 84,9 procent af markedet.

Ifølge analysehuset har AMD vundet andele bredt i alle de store markedssegmenter: Server, desktop og mobile processorer.

Chip-producenterne har i især årets fjerde kvartal oplevet tårnhøj efterspørgsel efter processorer.

Ifølge Mercury Research er det en direkte konsekvens af pandemien, hvor hjemmearbejde og isolation har fået rigtigt mange til at investere i nyt udstyr.

Analysehuset peger på, at AMD’s lancering af Ryzen 5000 desktop-chippen har været en kæmpesucces. AMD har allerede solgt næsten en million Ryzen 5000 - mere end dobbelt så mange som dens forgænger.

Du kan læse mere om Ryzen 5000 her: Nu sætter AMD sig på CPU-tronen: Her er den hidsige Ryzen 5000 processor-familie

Læs også:

Fremtiden har aldrig set mere usikker ud for Intel: Her er det, der kan redde – og dødsdømme chip-kæmpen

Presset Intel overvejer at søge teknisk bistand udefra: ”Der findes en fremtid, hvor vi anvender andres processer og teknologi”

Jeg har opgraderet min syv år gamle Intel-pc til AMD's nyeste system - her er resultaterne

TD SYNNEX Denmark ApS

Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

Uspecificeret arbejdssted

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Dansk Fundamental Metrologi A/S

IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S