Danmark blandt verdens bedste bredbåndslande: Så højt scorer vi

Der er ikke mange lande i verden, hvor bredbåndshastighederne kan måle sig med dem i Danmark, viser en ny undersøgelse. Se hvor højt Danmark er placeret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danskere kan med god ro i sindet låse sig inde med en Netflix-film i 4K-kvalitet. Der er nemlig ikke mange andre lande, der har så hurtigt internet som i Danmark.

Det viser en undersøgelse fra comparethemarket.com, der har sammenlignet bredbåndsforholdene blandt 35 OECD-lande.

Med en gennemsnitlig downloadhastighed på 179,81 mbit/s scorer Danmark en samlet andenplads. Det er kun overgået af Schweiz, hvor den gennemsnitlige downloadhastighed er helt oppe på 186,40 mbit/s.

Læs også: TDC, Telia, Telenor og 3 fortsætter ulovlig logning: "Teleselskaberne må afklare med sig selv, om de vil foretage en frivillig masselogning eller rette sig efter EU-retten"

Med til Schweiz' førsteplads hører dog, at borgerne her i gennemsnit betaler knap 415 kroner om måneden for en bredbåndsforbindelse. I Danmark lander prisen på knap 254 kroner.

Går man efter den laveste pris for internet, er det enten Ungarn med en månedlige gennemsnitspris på cirka 97 kroner eller Sydkorea med 155 kroner, man skal gå efter.

I december meldte Energistyrelsen i en ny opgørelse, at antallet af danske abonnenter med en forbindelse på 0,5 gbit/sekund var næste tredoblet sammenlignet med året før.

Læs mere om det her: Bredbåndsboom i år: Tre gange flere danskere har nu bredbånd i gigabit-klassen

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S