Danmark blandt verdens bedste bredbåndslande: Så højt scorer vi

Der er ikke mange lande i verden, hvor bredbåndshastighederne kan måle sig med dem i Danmark, viser en ny undersøgelse. Se hvor højt Danmark er placeret.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Danskere kan med god ro i sindet låse sig inde med en Netflix-film i 4K-kvalitet. Der er nemlig ikke mange andre lande, der har så hurtigt internet som i Danmark.

Det viser en undersøgelse fra comparethemarket.com, der har sammenlignet bredbåndsforholdene blandt 35 OECD-lande.

Med en gennemsnitlig downloadhastighed på 179,81 mbit/s scorer Danmark en samlet andenplads. Det er kun overgået af Schweiz, hvor den gennemsnitlige downloadhastighed er helt oppe på 186,40 mbit/s.

Læs også: TDC, Telia, Telenor og 3 fortsætter ulovlig logning: "Teleselskaberne må afklare med sig selv, om de vil foretage en frivillig masselogning eller rette sig efter EU-retten"

Med til Schweiz' førsteplads hører dog, at borgerne her i gennemsnit betaler knap 415 kroner om måneden for en bredbåndsforbindelse. I Danmark lander prisen på knap 254 kroner.

Går man efter den laveste pris for internet, er det enten Ungarn med en månedlige gennemsnitspris på cirka 97 kroner eller Sydkorea med 155 kroner, man skal gå efter.

I december meldte Energistyrelsen i en ny opgørelse, at antallet af danske abonnenter med en forbindelse på 0,5 gbit/sekund var næste tredoblet sammenlignet med året før.

Læs mere om det her: Bredbåndsboom i år: Tre gange flere danskere har nu bredbånd i gigabit-klassen

Annonce

Annonceindlæg fra Admin By Request

Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S