“I vores første film bliver en nøgen og dengang helt ukendt Pilou Asbæk bidt i de ædlere dele af en bidsk hund”

Vi brugte blandt andet viral markedsføring, før nogen overhovedet vidste, hvad det var. Det var før Facebook, før YouTube, ja før nogen som helst. Vi lavede tre virale film. I vores første film bliver en nøgen og dengang helt ukendt Pilou Asbæk bidt i de ædlere dele af en bidsk hund.

Artikel top billede

(Foto: Nader Khouri)

Jeg var med til at bygge sikkerhedsfirmaet Bullguard sammen med blandt andet Theis Søndergaard og Morten Lund.

Morten var virkeligt en dynamo og en interessant karakter, og jeg lærte utroligt meget i den tid.

Vi brugte blandt andet viral markedsføring, før nogen overhovedet vidste, hvad det var. Det var før Facebook, før YouTube, ja før noget som helst.

Vi lavede tre virale film, og det var eddermame sjovt. I vores første film bliver en nøgen og dengang helt ukendt Pilou Asbæk bidt i de ædlere dele af en bidsk hund.

En af de andre videoer cirkulerer stadigvæk, og det er en video med en indbrudstyv, der vil kaste en sten gennem en rude, men ender med at få den tilbage i hovedet. Jeg har set den på amerikansk tv, hvor de tror, at det er en ægte optagelse. Men det er det ikke. For tyven har min sweater på, og jeg var on-location, da den blev optaget oppe i Hellerup.

Jeg var kun involveret en lille smule i de film, så jeg vil ikke tage meget kredit for det. For det er en fyr, der hedder Balder Olrik, der står bag, og han er fantastisk dygtig. Han kørte hele processen, og det var ham der optimerede filmene og det hele.

Det er svært at måle betydningen af den slags, men jeg tror helt sikkert, at det betød noget for vores brand.

Men det betød endnu mere for Balder og de andre, der lavede filmen. De tre film blev så store hits, at de på baggrund af den oplevelse stiftede deres eget firma, GoViral, som i 2011 blev solgt til AOL for en halv milliard kroner.

Heini Zachariassen, administrerende direktør for vin-appen Vivino, som han i 2009 stiftede sammen med Theis Søndergaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Analytics, BI og AI

    Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S