Teleselskaber er røget i totterne på hinanden forud for 5G-auktion: Nu svarer TDC på kritikken

3 og Telenor mener, at TDC opnår en unfair konkurrencefordel, når frekvensauktionerne skydes i gang til marts. Danmarks største teleselskab får nemlig mulighed for at sætte sig tungt på 5G-licenserne, lyder det. Nu svarer Lasse Pilgaard, CFO i TDC, på kritikken.

Artikel top billede

Ifølge teleselskabet 3 og Telenor, så får TDC en unfair fordel, når auktionerne om de nye 5G-frekvenser skydes i gang til marts.

Det verserende kontrovers mellem telekæmperne blev udløst af 3-topchefen Morten Christiansen. Han har klaget til Energistyrelsen over, at TDC købte massivt op i 2,3 GHz-frekvenserne.

Det skriver Finans.

Lars Thomsen, topchef i Telenor, har tilsluttet sig Morten Christiansens klage. Dengang TDC købte 2,3 GHz-frekvenserne, var det ikke med udsigt til, at de frekvenser ville blive gjort klar til brug for 5G-dækningen, lyder det.

Da det nu viser sig, at netop de frekvenser på sigt vil indgå i 5G-dækningen, giver det TDC en stor konkurrencefordel, hvis TDC samtidig får mulighed for at købe stort op i 3,5 GHz-frekvenserne, lyder kritikken.

TDC kommenterer nu på kritikken for først gang overfor finans. Her lyder svaret fra selskabet CFO, Lasse Pilgaard.

"Vi synes sådan set, at der er kørt en meget fin proces i forhold til den auktion, der er på vej. Alle operatører har lige vilkår i forhold til at deltage i den, og det ser vi selvfølgelig frem til. Jeg har ikke yderligere kommentarer til det punkt," siger Lasse Pilgaard.

Læs også: Forbrugerrådet bakker op om kritik af TDC's fordel i 5G-auktion

Forbrugerrådet Tænk har også været ude og bakke op om 3's kritik af TDC. Her er man betænkelig ved TDC's mulighed for at sætte sig på størstedelen af 5G-frekvenserne.

"Vil det, at én spiller potentielt kan sidde på store dele af frekvenserne give større innovation? Og hvor ligger fordelen for os alle? Det er et fælles gode, som stilles til rådighed for store virksomheder, når man udbyder mobilfrekvenser," siger cheføkonom Martin Salomon fra Forbrugerrådet Tænk til Berlingske og fortsætter:

"Derfor skal man sikre sig, at byderne i indbyrdes konkurrence producerer det bedste og billigste for samfundet og forbrugerne. Her er tilladelser for 20 år en meget lang tid. Dette er en ny udfordring med potentiale til at begrænse den effektive konkurrence langt ud i fremtiden."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S