Fullrate-stifter vil skabe bankrevolution med fintech-satsning

Stig Myken, der er stifter Fullrate og Hiper, er en af investorerne bag en ny dansk fintech-satsning.

Artikel top billede

En stifterne af telesucceserne Fullrate og Hiper står bag en ny fintech-løsning med navnet Pengeprofilen, der angiveligt kan gøre det muligt for danske danske banker at høste store besparelser samt hjælpe familier med at effektivisere deres økonomi.

Det er skriver Finans.

Pengeprofilens er stiftet af Michael Bak, der også er direktør for selskabet, men en af investorerne bag er Stig Myken, der både har stiftet og solgt Fullrate og Hiper med store millionfortjenester.

”Pengeprofilen giver forbrugerne værdi ved at give et økonomisk overblik og matche dem med banker. Men der skabes også værdi som underleverandør og itleverandør til finanssektoren, som har mange ineffektive arbejdsgange, fordi bankerne ikke har kunnet nå at bygge it i samme takt, som lovene bliver lavet om,” siger Stig Myken til Finans.

Pengeprofilen henter data fra KMD, Tingbogen, bilbogen, bankerne og fondsbørsen. Alle de data bruges til at skabe et overblik over brugerens økonomi. På baggrund af de data kan bankerne lynhurtigt kreditvurdere kunderne.

Ifølge Finans har Pengeprofilen allerede indgået aftaler med 10 pengeinstitutter, hvor Nordea, Nykredit og Sydbbank er de største.

Læs også: Ny tech-fond henter 353 millioner kroner fra en række prominente it-iværksættere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)