Franske myndigheder med alvorlig kritik af Google - risikerer stor bøde

De franske konkurrencemyndigheder mener ikke, at Google har overholdt statens retningslinjer i copyright-forhandlinger. Nu risikerer Google en straf.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Google beskyldes nu af de franske myndigheder for ikke at overholde de franske konkurrencemyndigheders retningslinjer for, hvordan copyrightforhandlinger med nyhedsmedier skal foregå.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I en ny 93 sider lang rapport konkluderer myndighederne, at Googles manglende overholdelse af retningslinjerne er ”exceptionel alvorlig.”

Rapporten kommer samtidig med at en række franske nyhedsmedier har klaget over, at Google ikke har gjort nok for at indgå en aftale med dem.

Risikerer stor bøde

Ifølge Reuters kan de franske konkurrencemyndigheder udstede bøder til virksomheder, der ikke overholder deres regler. Og bødestørrelsen kan lyde på helt op til 10 procent af virksomheders omsætning.

Den højeste bøde, som de franske konkurrencemyndigheder har udstedt tilfaldt Apple i 2020, da selskabet modtog en bøde på 8,2 milliarder kroner for konkurrenceforvridende adfærd.

”Vores prioritet er at overholde loven og vi fortsætter i god tro vores forhandlingerne med mediekoncernerne, skriver Google i et svar til Reuters.

I svaret understreger Google desuden, at selskabet gennem de seneste måneder har indgået aftaler med andre mediekoncerner.

Læs også: Det svenske datatilsyn udskrev GDPR-bøder for 110 millioner kroner i 2020

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Se alle vores events inden for it

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland