Franske myndigheder med alvorlig kritik af Google - risikerer stor bøde

De franske konkurrencemyndigheder mener ikke, at Google har overholdt statens retningslinjer i copyright-forhandlinger. Nu risikerer Google en straf.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Mitchell Luo on Unsplash)

Google beskyldes nu af de franske myndigheder for ikke at overholde de franske konkurrencemyndigheders retningslinjer for, hvordan copyrightforhandlinger med nyhedsmedier skal foregå.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

I en ny 93 sider lang rapport konkluderer myndighederne, at Googles manglende overholdelse af retningslinjerne er ”exceptionel alvorlig.”

Rapporten kommer samtidig med at en række franske nyhedsmedier har klaget over, at Google ikke har gjort nok for at indgå en aftale med dem.

Risikerer stor bøde

Ifølge Reuters kan de franske konkurrencemyndigheder udstede bøder til virksomheder, der ikke overholder deres regler. Og bødestørrelsen kan lyde på helt op til 10 procent af virksomheders omsætning.

Den højeste bøde, som de franske konkurrencemyndigheder har udstedt tilfaldt Apple i 2020, da selskabet modtog en bøde på 8,2 milliarder kroner for konkurrenceforvridende adfærd.

”Vores prioritet er at overholde loven og vi fortsætter i god tro vores forhandlingerne med mediekoncernerne, skriver Google i et svar til Reuters.

I svaret understreger Google desuden, at selskabet gennem de seneste måneder har indgået aftaler med andre mediekoncerner.

Læs også: Det svenske datatilsyn udskrev GDPR-bøder for 110 millioner kroner i 2020

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,