5G i Danmark halter efter de øvrige nordiske lande: Udbud af bredbånd er alt for ringe

Danmark halter efter de øvrige nordiske lande på 5G-området - ikke mindst på grund af et begrænset udbud af båndbredde.

Artikel top billede

Danmark kommer ind som nummer sjok i Norden, når det gælder fremgangen på 5G-området.

Sådan lyder konklusionen i en undersøgelse, som konsulenthuset Kearney har udarbejdet over, hvor langt de forskellige lande er med forberedelserne til 5G.

Danmark lander her langt efter de øvrige nordiske lande som Norge, Finland og Sverige.

Af undersøgelsens 18 lande kommer Norge således ind på en tredjeplads efter USA og Sydkorea, mens Danmark lander helt nede på 13. pladsen.

Ifølge konsulenthuset skyldes den dårlige placering, at Danmark har været dårligere end de øvrige lande til at udbyde bredbånds-frekvenser.

For det er omfanget af udbudt båndbredde, der afgør, hvor attraktivt det er for teknologi-virksomhederne at investere i 5G, lyder det fra Kearney.

“Når det gælder 5G-udvikling er den afgørende faktor, hvor meget båndbredde, der udbydes fra offentlig side. I Finland og Norge har man udbudt langt mere båndbredde, og det betyder, at de langt stærkere positioneret i forhold til at høste frugterne af et effektivt 5G-netværk,” lyder det fra Kearney.

Tele-selskabernes investeringer i 5G er for alvor eksploderet i de senere år.

I 2020 gik mere end 20 procent af de samlede netværks-investeringer i verden til udbygning af 5G.

Udviklingen understøttes af lovgivning i hele verden, da der er udbredt konsensus om, at 5G kan blive økonomisk katalysator for økonomisk vækst og digitale kvantespring i mange industrier og områder.

Det kan du læse mere om her: Investeringer i 5G-infrastruktur buldrer afsted i vildt tempo: Så meget bliver der bygget for lige nu

Herhjemme er Energistyrelsen på trapperne med auktion over 5G-frekvenser.

Energistyrelsen afblæste pludselig auktionerne i efteråret i fjor.

Det kan du læse mere om her: Staten udskyder efterårets store tele-auktioner over vigtige 5G-frekvenser: Forsinkes til 2021

Læs også:

Telebranchen efter pludselig udskydelse af vigtige frekvensauktioner: Kommer til at ramme 5G-udbygningen i Danmark

Sverige klar med vinderne af 5G-auktion efter lynhurtig proces: Disse fire selskaber får plads på frekvens-båndene

Teleselskaber er røget i totterne på hinanden forud for 5G-auktion: Nu svarer TDC på kritikken

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job