E-boks er klar til at levere kommende vaccine-pas: "Vi kan gøre det både nemt og bil­ligt"

Endnu en leverandør melder sig nu på banen til at levere det bebuddet vaccine-pas, som regeringen har annonceret skal udvikles i fremtiden. E-boks er nemlig også klar med en model som man mener er både "nem og billig."

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / e-Boks)

Kampen om at vinde kontrakten om at udvikle et kommende vaccinepas er i den grad skudt i gang.

E-boks melder sig nu også på banen som mulig leverandør til at udvikle en løsning for det kommende vaccinepas, skriver Børsen.

Både Netcompany og IBM har allerede annonceret at de er klar med en model for et vaccinepas. Sidstnævnte har endda sat dato på, og mener, at man kan have passet klar inden for få måneder.

Læs mere her: IBM er allerede klar med digitalt vaccinepas: "Fire måneder lyder af meget lang tid. Vi vil gerne i gang noget hurtigere"

Administrerende direktør for E-boks Ulrik Falkner Thagesen, mener dog at det giver bedst mening at vælge en løsning som danskerne allerede kender.

"Det, vi kan, er at gøre det nemt og billigt at komme ud til samtlige danskere inden for få dage. Bare i januar loggede over fire millioner unikke brugere på e-Boks,” siger Ulrik Falkner Thagesen til avisen.

Dermed er selskabet altså klar endnu hurtigere end den amerikanske it-gigant ellers har meddelt.

De nærmere rammer for det kommende vaccinepas er endnu ikke meldt ud.

Computerworld har tidligere forsøgt at få svar på, om opgaven bliver sendt i udbud eller hvornår man regner med at løsningen skal være klar. Det har dog ikke været muligt at få svar på.

Læs også: Coronapas kommer til at spille central rolle i dansk genåbning

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland