E-boks er klar til at levere kommende vaccine-pas: "Vi kan gøre det både nemt og bil­ligt"

Endnu en leverandør melder sig nu på banen til at levere det bebuddet vaccine-pas, som regeringen har annonceret skal udvikles i fremtiden. E-boks er nemlig også klar med en model som man mener er både "nem og billig."

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / e-Boks)

Kampen om at vinde kontrakten om at udvikle et kommende vaccinepas er i den grad skudt i gang.

E-boks melder sig nu også på banen som mulig leverandør til at udvikle en løsning for det kommende vaccinepas, skriver Børsen.

Både Netcompany og IBM har allerede annonceret at de er klar med en model for et vaccinepas. Sidstnævnte har endda sat dato på, og mener, at man kan have passet klar inden for få måneder.

Læs mere her: IBM er allerede klar med digitalt vaccinepas: "Fire måneder lyder af meget lang tid. Vi vil gerne i gang noget hurtigere"

Administrerende direktør for E-boks Ulrik Falkner Thagesen, mener dog at det giver bedst mening at vælge en løsning som danskerne allerede kender.

"Det, vi kan, er at gøre det nemt og billigt at komme ud til samtlige danskere inden for få dage. Bare i januar loggede over fire millioner unikke brugere på e-Boks,” siger Ulrik Falkner Thagesen til avisen.

Dermed er selskabet altså klar endnu hurtigere end den amerikanske it-gigant ellers har meddelt.

De nærmere rammer for det kommende vaccinepas er endnu ikke meldt ud.

Computerworld har tidligere forsøgt at få svar på, om opgaven bliver sendt i udbud eller hvornår man regner med at løsningen skal være klar. Det har dog ikke været muligt at få svar på.

Læs også: Coronapas kommer til at spille central rolle i dansk genåbning

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse