E-boks er klar til at levere kommende vaccine-pas: "Vi kan gøre det både nemt og bil­ligt"

Endnu en leverandør melder sig nu på banen til at levere det bebuddet vaccine-pas, som regeringen har annonceret skal udvikles i fremtiden. E-boks er nemlig også klar med en model som man mener er både "nem og billig."

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / e-Boks)

Kampen om at vinde kontrakten om at udvikle et kommende vaccinepas er i den grad skudt i gang.

E-boks melder sig nu også på banen som mulig leverandør til at udvikle en løsning for det kommende vaccinepas, skriver Børsen.

Både Netcompany og IBM har allerede annonceret at de er klar med en model for et vaccinepas. Sidstnævnte har endda sat dato på, og mener, at man kan have passet klar inden for få måneder.

Læs mere her: IBM er allerede klar med digitalt vaccinepas: "Fire måneder lyder af meget lang tid. Vi vil gerne i gang noget hurtigere"

Administrerende direktør for E-boks Ulrik Falkner Thagesen, mener dog at det giver bedst mening at vælge en løsning som danskerne allerede kender.

"Det, vi kan, er at gøre det nemt og billigt at komme ud til samtlige danskere inden for få dage. Bare i januar loggede over fire millioner unikke brugere på e-Boks,” siger Ulrik Falkner Thagesen til avisen.

Dermed er selskabet altså klar endnu hurtigere end den amerikanske it-gigant ellers har meddelt.

De nærmere rammer for det kommende vaccinepas er endnu ikke meldt ud.

Computerworld har tidligere forsøgt at få svar på, om opgaven bliver sendt i udbud eller hvornår man regner med at løsningen skal være klar. Det har dog ikke været muligt at få svar på.

Læs også: Coronapas kommer til at spille central rolle i dansk genåbning

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S