E-boks er klar til at levere kommende vaccine-pas: "Vi kan gøre det både nemt og bil­ligt"

Endnu en leverandør melder sig nu på banen til at levere det bebuddet vaccine-pas, som regeringen har annonceret skal udvikles i fremtiden. E-boks er nemlig også klar med en model som man mener er både "nem og billig."

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / e-Boks)

Kampen om at vinde kontrakten om at udvikle et kommende vaccinepas er i den grad skudt i gang.

E-boks melder sig nu også på banen som mulig leverandør til at udvikle en løsning for det kommende vaccinepas, skriver Børsen.

Både Netcompany og IBM har allerede annonceret at de er klar med en model for et vaccinepas. Sidstnævnte har endda sat dato på, og mener, at man kan have passet klar inden for få måneder.

Læs mere her: IBM er allerede klar med digitalt vaccinepas: "Fire måneder lyder af meget lang tid. Vi vil gerne i gang noget hurtigere"

Administrerende direktør for E-boks Ulrik Falkner Thagesen, mener dog at det giver bedst mening at vælge en løsning som danskerne allerede kender.

"Det, vi kan, er at gøre det nemt og billigt at komme ud til samtlige danskere inden for få dage. Bare i januar loggede over fire millioner unikke brugere på e-Boks,” siger Ulrik Falkner Thagesen til avisen.

Dermed er selskabet altså klar endnu hurtigere end den amerikanske it-gigant ellers har meddelt.

De nærmere rammer for det kommende vaccinepas er endnu ikke meldt ud.

Computerworld har tidligere forsøgt at få svar på, om opgaven bliver sendt i udbud eller hvornår man regner med at løsningen skal være klar. Det har dog ikke været muligt at få svar på.

Læs også: Coronapas kommer til at spille central rolle i dansk genåbning

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S