E-boks er klar til at levere kommende vaccine-pas: "Vi kan gøre det både nemt og bil­ligt"

Endnu en leverandør melder sig nu på banen til at levere det bebuddet vaccine-pas, som regeringen har annonceret skal udvikles i fremtiden. E-boks er nemlig også klar med en model som man mener er både "nem og billig."

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / e-Boks)

Kampen om at vinde kontrakten om at udvikle et kommende vaccinepas er i den grad skudt i gang.

E-boks melder sig nu også på banen som mulig leverandør til at udvikle en løsning for det kommende vaccinepas, skriver Børsen.

Både Netcompany og IBM har allerede annonceret at de er klar med en model for et vaccinepas. Sidstnævnte har endda sat dato på, og mener, at man kan have passet klar inden for få måneder.

Læs mere her: IBM er allerede klar med digitalt vaccinepas: "Fire måneder lyder af meget lang tid. Vi vil gerne i gang noget hurtigere"

Administrerende direktør for E-boks Ulrik Falkner Thagesen, mener dog at det giver bedst mening at vælge en løsning som danskerne allerede kender.

"Det, vi kan, er at gøre det nemt og billigt at komme ud til samtlige danskere inden for få dage. Bare i januar loggede over fire millioner unikke brugere på e-Boks,” siger Ulrik Falkner Thagesen til avisen.

Dermed er selskabet altså klar endnu hurtigere end den amerikanske it-gigant ellers har meddelt.

De nærmere rammer for det kommende vaccinepas er endnu ikke meldt ud.

Computerworld har tidligere forsøgt at få svar på, om opgaven bliver sendt i udbud eller hvornår man regner med at løsningen skal være klar. Det har dog ikke været muligt at få svar på.

Læs også: Coronapas kommer til at spille central rolle i dansk genåbning

Læses lige nu

    Jet Time A/S

    Dataanalytiker (Data Analyst)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics