Trustpilot på vej mod børsnotering: Vil rejse mere end 300 millioner kroner

Med en børsnotering håber Trustpilot på at kunne rejse over 300 millioner kroner. "Vi mener, at en børsintroduktion af virksomheden vil give os mulighed for at fortsætte de seneste års fremdrift," lyder det fra Trustpilot-stifter og -direktør, Peter Holten Mühlmann.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Torben Klint)

Danskstiftede Trustpilot, der står bag en af verdens største anmelderportaler, vil børsnoteres.

Sådan lyder det i en indberetning til børsen i London fra selskabet, der blev etableret i 2007.

Her meddeler Trustpilot-stifter og -direktør, Peter Holten Mühlmann, at det er en milepæl for selskabet.

"Vi mener, at en børsintroduktion af virksomheden vil give os mulighed for at fortsætte de seneste års fremdrift og give os en platform til at levere nye produkter til flere geografiske områder og lykkes i vores vision om at blive et universelt symbol på tillid," lyder det fra direktøren.

Han fortæller, at Trustpilots teknologiplatform i dag er i stand til at behandle 1.800 terabyte data om måneden - en central forudsætning i selskabets mål om en "åben platform, hvor integriteten af ​​anmeldelser er altafgørende."

Med en børsnotering på børsen i London håber Trustpilot at kunne rejse over 300 millioner kroner.

I 2020 omsatte Trustpilot for 700 millioner kroner.

Læs også: Trustpilot har tabt over en milliard kroner siden 2007: "Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel"

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S