Trustpilot på vej mod børsnotering: Vil rejse mere end 300 millioner kroner

Med en børsnotering håber Trustpilot på at kunne rejse over 300 millioner kroner. "Vi mener, at en børsintroduktion af virksomheden vil give os mulighed for at fortsætte de seneste års fremdrift," lyder det fra Trustpilot-stifter og -direktør, Peter Holten Mühlmann.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Torben Klint)

Danskstiftede Trustpilot, der står bag en af verdens største anmelderportaler, vil børsnoteres.

Sådan lyder det i en indberetning til børsen i London fra selskabet, der blev etableret i 2007.

Her meddeler Trustpilot-stifter og -direktør, Peter Holten Mühlmann, at det er en milepæl for selskabet.

"Vi mener, at en børsintroduktion af virksomheden vil give os mulighed for at fortsætte de seneste års fremdrift og give os en platform til at levere nye produkter til flere geografiske områder og lykkes i vores vision om at blive et universelt symbol på tillid," lyder det fra direktøren.

Han fortæller, at Trustpilots teknologiplatform i dag er i stand til at behandle 1.800 terabyte data om måneden - en central forudsætning i selskabets mål om en "åben platform, hvor integriteten af ​​anmeldelser er altafgørende."

Med en børsnotering på børsen i London håber Trustpilot at kunne rejse over 300 millioner kroner.

I 2020 omsatte Trustpilot for 700 millioner kroner.

Læs også: Trustpilot har tabt over en milliard kroner siden 2007: "Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel"

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S