Facebook indgår forlig i sag om ulovlig ansigtsgenkendelse: Betaler knap fire milliarder kroner

Et massesøgsmål mod Facebook om indsamling af biometriske data, er endt med en regning på 650 millioner dollar svarende til næsten fire milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Facebook)

Facebook skal betale 650 millioner dollar svarende eller næsten fire milliarder kroner til op mod 1,6 millioner Facebook-brugere i den amerikanske delstat Illinois.

Det er resultatet af et forlig, hvor Facebook er sagsøgt for brud på privacy-regler og beskyldt for uretmæssigt at indsamlet biometrisk data uden brugernes samtykke.

Det skriver Zdnet.

Dermed ender bøden for Facebook med at blive 100 millioner dollar dyrere, end hvad Facebook selv indvilligede i tilbage i 2020, hvor den lød på 550 millioner dollar.

"Vi er tilfredse med at have nået en løsning, så vi kan komme videre, hvilket er i vores samfunds og vores aktionærers bedste interesse," lyder det fra Facebook i en bekendtgørelse.

Læs mere: Facebook indgår milliardforlig og afværger retssag om ansigtsgenkendelse

Sagen begyndte helt tilbage i 2015, hvor en gruppe borgere fra den amerikanske delstat sagsøgte Facebook, da de mente, at den funktion, hvor det sociale medie foreslår, hvem der bør tagges på et billede, var ulovlig.

Facebook kommer med automatiske forslag til, hvem der indgår på et givent billede. Og dette skulle angiveligt ske ved hjælp ansigtsgenkendelses-teknologi og gemt data fra millioner af brugere, der ikke har givet samtykke, lyder anklagerne.

Facebook har af flere omgange forsøgt at annullere den oprindelige afgørelse om, at borgerne havde ret til at sagsøge selskabet.

Det er dog ikke lykkes for verdens største sociale medie, der nu flere år efter, har valgt at indgå et milliardforlig for at få en ende på sagen.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S