Facebook indgår forlig i sag om ulovlig ansigtsgenkendelse: Betaler knap fire milliarder kroner

Et massesøgsmål mod Facebook om indsamling af biometriske data, er endt med en regning på 650 millioner dollar svarende til næsten fire milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Facebook)

Facebook skal betale 650 millioner dollar svarende eller næsten fire milliarder kroner til op mod 1,6 millioner Facebook-brugere i den amerikanske delstat Illinois.

Det er resultatet af et forlig, hvor Facebook er sagsøgt for brud på privacy-regler og beskyldt for uretmæssigt at indsamlet biometrisk data uden brugernes samtykke.

Det skriver Zdnet.

Dermed ender bøden for Facebook med at blive 100 millioner dollar dyrere, end hvad Facebook selv indvilligede i tilbage i 2020, hvor den lød på 550 millioner dollar.

"Vi er tilfredse med at have nået en løsning, så vi kan komme videre, hvilket er i vores samfunds og vores aktionærers bedste interesse," lyder det fra Facebook i en bekendtgørelse.

Læs mere: Facebook indgår milliardforlig og afværger retssag om ansigtsgenkendelse

Sagen begyndte helt tilbage i 2015, hvor en gruppe borgere fra den amerikanske delstat sagsøgte Facebook, da de mente, at den funktion, hvor det sociale medie foreslår, hvem der bør tagges på et billede, var ulovlig.

Facebook kommer med automatiske forslag til, hvem der indgår på et givent billede. Og dette skulle angiveligt ske ved hjælp ansigtsgenkendelses-teknologi og gemt data fra millioner af brugere, der ikke har givet samtykke, lyder anklagerne.

Facebook har af flere omgange forsøgt at annullere den oprindelige afgørelse om, at borgerne havde ret til at sagsøge selskabet.

Det er dog ikke lykkes for verdens største sociale medie, der nu flere år efter, har valgt at indgå et milliardforlig for at få en ende på sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S