Facebook indgår forlig i sag om ulovlig ansigtsgenkendelse: Betaler knap fire milliarder kroner

Et massesøgsmål mod Facebook om indsamling af biometriske data, er endt med en regning på 650 millioner dollar svarende til næsten fire milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Facebook)

Facebook skal betale 650 millioner dollar svarende eller næsten fire milliarder kroner til op mod 1,6 millioner Facebook-brugere i den amerikanske delstat Illinois.

Det er resultatet af et forlig, hvor Facebook er sagsøgt for brud på privacy-regler og beskyldt for uretmæssigt at indsamlet biometrisk data uden brugernes samtykke.

Det skriver Zdnet.

Dermed ender bøden for Facebook med at blive 100 millioner dollar dyrere, end hvad Facebook selv indvilligede i tilbage i 2020, hvor den lød på 550 millioner dollar.

"Vi er tilfredse med at have nået en løsning, så vi kan komme videre, hvilket er i vores samfunds og vores aktionærers bedste interesse," lyder det fra Facebook i en bekendtgørelse.

Læs mere: Facebook indgår milliardforlig og afværger retssag om ansigtsgenkendelse

Sagen begyndte helt tilbage i 2015, hvor en gruppe borgere fra den amerikanske delstat sagsøgte Facebook, da de mente, at den funktion, hvor det sociale medie foreslår, hvem der bør tagges på et billede, var ulovlig.

Facebook kommer med automatiske forslag til, hvem der indgår på et givent billede. Og dette skulle angiveligt ske ved hjælp ansigtsgenkendelses-teknologi og gemt data fra millioner af brugere, der ikke har givet samtykke, lyder anklagerne.

Facebook har af flere omgange forsøgt at annullere den oprindelige afgørelse om, at borgerne havde ret til at sagsøge selskabet.

Det er dog ikke lykkes for verdens største sociale medie, der nu flere år efter, har valgt at indgå et milliardforlig for at få en ende på sagen.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S