Derfor skal Trustpilot børsnoteres: Skal være en "kategori-definerende virksomhed"

Trustpilot vil med en børsnotering cementere sin position som den vigtigste spiller for kundeanmeldelser.

Artikel top billede

Med en børsnotering i London håber danskstiftede Trustpilot på at kunne rejse over 300 millioner kroner.

Sådan lyder det fra selskabets direktør Peter Holten Mühlmann i forbindelse med selskabets planer om en børsnotering.

Pengene skal sætte yderligere turbo på væksten og være med til at gøre Trustpilot til en "kategori-definerende virksomhed".

Sådan siger han til Finans.

"Det betyder, at vi i stigende grad skal være en virksomhed med en offentlig platform. En børsnotering er en fantastisk mulighed for at få en større offentlig platform, og det gør muligheden for at rejse penge nemmere, så vi kan investere mere i vækst," siger han til mediet, hvor han også understreger, at han uanset børsnotering eller ej fortsætter som direktør i selskabet, som han stiftede i 2007.

I interviewet fortæller han, hvordan Trustpilot under corona-krisen har oplevet en stor stigning i antallet af forbrugere og virksomheder, der benytter sig af den store platform fyldt med kundeanmeldelser.

Den øgede brug af Trustpilot forventer Peter Holten Mühlmann vil blive ved også efter coronakrisen og fortsætte i de næste 10 år.

I en meddelelse i forbindelse med Trustpilots børsplaner fortæller Peter Holten Mühlmann, at børsnoteringen vil give Trustpilot mulighed for at fortsætte de senere års fremdrift og er en stor milepæl for selskabet.

Læs mere: Trustpilot på vej mod børsnotering: Vil rejse mere end 300 millioner kroner

I 2020 omsatte Trustpilot for 700 millioner kroner - en stigning på 25 procent sammenlignet med 2019.

Generelt har Trustpilot år efter år kunne fremvise tocifrede vækstrater igennem selskabets historie, som i de senere år primært har handlet om at få flere og flere kunder og virksomheder til at benytte platformen.

Som følge har fokus på at tjene penge været i baggrunden, og Trustpilot kunne således efter regnskabet for 2019 notere et samlet tab på over en milliard kroner.

Læs mere: Trustpilot har tabt over en milliard kroner siden 2007: "Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel"

Senest er det dog lykkes at fremvise et positivt justeret driftsresultat før renter, skat og afskrivninger (ebitda) på 6,1 mio. dollar (justerede resultater fjerner ofte reelle omkostninger til eksempelvis aktieoptioner, red.), skriver Finans.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank