Derfor skal Trustpilot børsnoteres: Skal være en "kategori-definerende virksomhed"

Trustpilot vil med en børsnotering cementere sin position som den vigtigste spiller for kundeanmeldelser.

Artikel top billede

Med en børsnotering i London håber danskstiftede Trustpilot på at kunne rejse over 300 millioner kroner.

Sådan lyder det fra selskabets direktør Peter Holten Mühlmann i forbindelse med selskabets planer om en børsnotering.

Pengene skal sætte yderligere turbo på væksten og være med til at gøre Trustpilot til en "kategori-definerende virksomhed".

Sådan siger han til Finans.

"Det betyder, at vi i stigende grad skal være en virksomhed med en offentlig platform. En børsnotering er en fantastisk mulighed for at få en større offentlig platform, og det gør muligheden for at rejse penge nemmere, så vi kan investere mere i vækst," siger han til mediet, hvor han også understreger, at han uanset børsnotering eller ej fortsætter som direktør i selskabet, som han stiftede i 2007.

I interviewet fortæller han, hvordan Trustpilot under corona-krisen har oplevet en stor stigning i antallet af forbrugere og virksomheder, der benytter sig af den store platform fyldt med kundeanmeldelser.

Den øgede brug af Trustpilot forventer Peter Holten Mühlmann vil blive ved også efter coronakrisen og fortsætte i de næste 10 år.

I en meddelelse i forbindelse med Trustpilots børsplaner fortæller Peter Holten Mühlmann, at børsnoteringen vil give Trustpilot mulighed for at fortsætte de senere års fremdrift og er en stor milepæl for selskabet.

Læs mere: Trustpilot på vej mod børsnotering: Vil rejse mere end 300 millioner kroner

I 2020 omsatte Trustpilot for 700 millioner kroner - en stigning på 25 procent sammenlignet med 2019.

Generelt har Trustpilot år efter år kunne fremvise tocifrede vækstrater igennem selskabets historie, som i de senere år primært har handlet om at få flere og flere kunder og virksomheder til at benytte platformen.

Som følge har fokus på at tjene penge været i baggrunden, og Trustpilot kunne således efter regnskabet for 2019 notere et samlet tab på over en milliard kroner.

Læs mere: Trustpilot har tabt over en milliard kroner siden 2007: "Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel"

Senest er det dog lykkes at fremvise et positivt justeret driftsresultat før renter, skat og afskrivninger (ebitda) på 6,1 mio. dollar (justerede resultater fjerner ofte reelle omkostninger til eksempelvis aktieoptioner, red.), skriver Finans.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg