Derfor skal Trustpilot børsnoteres: Skal være en "kategori-definerende virksomhed"

Trustpilot vil med en børsnotering cementere sin position som den vigtigste spiller for kundeanmeldelser.

Artikel top billede

Med en børsnotering i London håber danskstiftede Trustpilot på at kunne rejse over 300 millioner kroner.

Sådan lyder det fra selskabets direktør Peter Holten Mühlmann i forbindelse med selskabets planer om en børsnotering.

Pengene skal sætte yderligere turbo på væksten og være med til at gøre Trustpilot til en "kategori-definerende virksomhed".

Sådan siger han til Finans.

"Det betyder, at vi i stigende grad skal være en virksomhed med en offentlig platform. En børsnotering er en fantastisk mulighed for at få en større offentlig platform, og det gør muligheden for at rejse penge nemmere, så vi kan investere mere i vækst," siger han til mediet, hvor han også understreger, at han uanset børsnotering eller ej fortsætter som direktør i selskabet, som han stiftede i 2007.

I interviewet fortæller han, hvordan Trustpilot under corona-krisen har oplevet en stor stigning i antallet af forbrugere og virksomheder, der benytter sig af den store platform fyldt med kundeanmeldelser.

Den øgede brug af Trustpilot forventer Peter Holten Mühlmann vil blive ved også efter coronakrisen og fortsætte i de næste 10 år.

I en meddelelse i forbindelse med Trustpilots børsplaner fortæller Peter Holten Mühlmann, at børsnoteringen vil give Trustpilot mulighed for at fortsætte de senere års fremdrift og er en stor milepæl for selskabet.

Læs mere: Trustpilot på vej mod børsnotering: Vil rejse mere end 300 millioner kroner

I 2020 omsatte Trustpilot for 700 millioner kroner - en stigning på 25 procent sammenlignet med 2019.

Generelt har Trustpilot år efter år kunne fremvise tocifrede vækstrater igennem selskabets historie, som i de senere år primært har handlet om at få flere og flere kunder og virksomheder til at benytte platformen.

Som følge har fokus på at tjene penge været i baggrunden, og Trustpilot kunne således efter regnskabet for 2019 notere et samlet tab på over en milliard kroner.

Læs mere: Trustpilot har tabt over en milliard kroner siden 2007: "Hvis vi ser bort fra det og udelukkende på kerneforretningen, er virksomheden profitabel"

Senest er det dog lykkes at fremvise et positivt justeret driftsresultat før renter, skat og afskrivninger (ebitda) på 6,1 mio. dollar (justerede resultater fjerner ofte reelle omkostninger til eksempelvis aktieoptioner, red.), skriver Finans.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Linux-serverspecialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Sydjylland

    Jyske Bank

    IT Specialist til IT Drift

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS