Ny nordisk koncern bag talegenkendelsessoftware åbner udviklingsafdeling i Aarhus

Den nordiske koncern Omilon bestående af de to tidligere virksomheder Max Manus og Conscriptor, der står bag talebaserede løsninger, placerer sin udviklingsafdeling i Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Aarhus Kommune)

Omilon, der er en helt ny nordisk koncern med fokus på talebaserede løsninger, har valgt at placere sin udviklingsafdeling i Aarhus.

Det oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Den nordiske koncern, der i dag har 220 medarbejdere, er resultatet af kapitalfonden Verdanes opkøb af de to virksomheder norske Max Manus og svenske Conscriptor i 2020, som begge har fokus på talegenkendelsessoftware.

I Danmark har Max Manus alle de fem sundhedsregioner som kunder, og selskabet har leveret talegenkendelse til over 7.000 brugere i Danmark.

Læs mere om det store fusion her: Kapitalfond fusionerer to nordiske it-virksomheder: Vil erobre Norden med talegenkendelse og fordoble patienttiden

15 udviklere ved udgangen af 2021

Udviklingsafdelingen i Danmark er en central brik i den nye koncerns ambitioner om at udvikle egne talebaserede løsninger specifikt til de nordiske markeder med nordisk sproggenkendelse.

"Udviklingen af vores egen IP giver transparens og fuld kontrol, men kræver mange ressourcer i forhold til udvikling. Derfor har vi besluttet at etablere en ny og stærkere udviklingsafdeling, som placeres i Danmark," udtaler Henric Carlsson, Group CEO i Omilon.

Forventningen er, at den danske udviklingsafdeling vil komme til at huse 15 udviklere ved udgangen af året. Derudover kigger selskabet ind i nye ansættelser i 2022, lyder det.

Derfor faldt valget på Aarhus

Valget på Aarhus som lokation for den nye udviklingsafdeling sker på baggrund af gode vilkår for rekruttering af nye udviklere i kraft af byens uddannelsesinstitutioner og mange it-virksomheder, mener koncernens udviklingschef.

"I Aarhus har vi et utroligt godt IT-miljø, og talentmassen af både klassiske udviklere og udviklere med en baggrund i datascience er stor. Begge kategorier skal vi bruge flere af fremover, og jagten på nye udviklere er allerede skudt i gang," lyder det fra udviklingschef Per Lundvald.

De nye udviklere i Aarhus skal hos Omilon blandt andet have fokus på, hvordan man med talegenkendelse og -løsninger kan lette opgaver for medarbejdere inden for sundhedsvæsenet, kommuner, politiet og andre offentlige institutioner.

"Vi tror på, at talegenkendelse blot er det første skridt på en længere rejse mod taleløsninger, der ikke blot genkender, men også forstår det talte input. Vi kommer til at fokusere mere på, hvordan teknologier som deep learning og kunstig intelligens kan optimere den måde, som mennesker og computer arbejder sammen på," lyder det videre fra udviklingschefen.

Læs også: Lille dansk it-hus har udviklet AI-baseret talegenkendelse på otte måneder: "Det er så stor en satsning at bygge sin egen software til talegenkendelse"

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura