Lille dansk it-hus har udviklet AI-baseret talegenkendelse på otte måneder: "Det er så stor en satsning at bygge sin egen software til talegenkendelse"

Den danske software-virksomhed Dictus besluttede sig i 2016 for at udvikle en AI-baseret løsning til talegenkendelse. På trods af flere udfordringer kom løsningen i produktion, og anvendes i dag af Folketinget, DR, TV2 og Postnord. Her er historien om det skæbnesvangre talegenkendelsesprojekt hos Dictus.

Artikel top billede

Jens Otto Kjærum, direktør for Dictus.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs historien om Dictus, der på otte måneder udviklede en dansk løsning til talegenkendelse baseret på kunstig intelligens
  • Derfor kastede Dictus sig ud i udviklingsprojektet
  • Historien bag Dictus der hænger tæt sammen med danske Prolog Development Center
  • Et indblik i de aftaler, Dictus i dag har vundet hos blandt andet Folketinget og det norske Stortinget
  • De fremtidige planer hos Dictus
1.315
6:45 min
Med nogle få ansatte om bord tog det lille danske softwarehus Dictus, der sælger software til talegenkendelse, for fire år siden en skæbnesvanger beslutning, der skulle komme til at afgøre fremtiden for den lille virksomhed.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland