Regeringen arbejder på international tech-skat: "Der er et åbenlyst problem"

Kulturminister Joy Mogensen (S) regner med, at der inden sommerferien bliver indgået en international aftale om en ny skat på tech-virksomheder. Det oplyser hun til Folketinget.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

Inden sommer kan der være afgået en international aftale om beskatning af it-giganter.

Det oplyser kulturminister Joy Mogensen (S) i et svar til Folketinget, hvor hun forklarer, at man regner med at aftalen bliver indgået med den internationale organisation OECD.

"Regeringen arbejder derfor aktivt for en global aftale i OECD, der sikrer en fair beskatning af den digitale økonomi. Det er vores forhåbning, at det lykkes at opnå en aftale inden sommer i år," skriver hun i svaret ifølge Berlingske.

Diskussionen om en særskat rettet mod it-giganter har været undervejs i årevis, og flere steder har man valgt at gå enegang i spørgsmålet.

Det gælder for eksempel Frankrig, hvor man i november gik uden om OECD.

Læs mere her: Nu kræver Frankrig at it-giganterne betaler ny digital skat

Et åbenlyst problem

Forhandlingerne om en ny it-skat var allerede i gang i 2019, men blev udskudt til 2021, hvor man altså igen vil forsøge at finde en fælles løsning.

Kulturministeren lægger ikke skjul på, at det er et problem, at store it-giganter ikke betaler en højere skat end de gør i dag.

"Der er et åbenlyst problem, når techgiganterne betaler en meget lav eller ingen skat. Det er helt afgørende for vores samfund, demokrati og økonomi, at også techgiganterne, der hører til blandt verdens største og rigeste selskaber, betaler en retfærdig skat," lyder det fra Joy Mogensen.

I USA, hvor en lang række af de selskaber, der vil blive ramt af skatten har hovedkvarter, har man flere gange udtrykt sin utilfredshed med en skat særligt rettet mod it-virksomheder.

Læs også: USA advarer EU mod at indføre digital skat: Truer med gengældelse

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvaret

AI engineer til Forsvarets AI Center

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Sabio

Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S