Regeringen arbejder på international tech-skat: "Der er et åbenlyst problem"

Kulturminister Joy Mogensen (S) regner med, at der inden sommerferien bliver indgået en international aftale om en ny skat på tech-virksomheder. Det oplyser hun til Folketinget.

Artikel top billede

(Foto: Kristian Brasen / Kristian Brasen)

Inden sommer kan der være afgået en international aftale om beskatning af it-giganter.

Det oplyser kulturminister Joy Mogensen (S) i et svar til Folketinget, hvor hun forklarer, at man regner med at aftalen bliver indgået med den internationale organisation OECD.

"Regeringen arbejder derfor aktivt for en global aftale i OECD, der sikrer en fair beskatning af den digitale økonomi. Det er vores forhåbning, at det lykkes at opnå en aftale inden sommer i år," skriver hun i svaret ifølge Berlingske.

Diskussionen om en særskat rettet mod it-giganter har været undervejs i årevis, og flere steder har man valgt at gå enegang i spørgsmålet.

Det gælder for eksempel Frankrig, hvor man i november gik uden om OECD.

Læs mere her: Nu kræver Frankrig at it-giganterne betaler ny digital skat

Et åbenlyst problem

Forhandlingerne om en ny it-skat var allerede i gang i 2019, men blev udskudt til 2021, hvor man altså igen vil forsøge at finde en fælles løsning.

Kulturministeren lægger ikke skjul på, at det er et problem, at store it-giganter ikke betaler en højere skat end de gør i dag.

"Der er et åbenlyst problem, når techgiganterne betaler en meget lav eller ingen skat. Det er helt afgørende for vores samfund, demokrati og økonomi, at også techgiganterne, der hører til blandt verdens største og rigeste selskaber, betaler en retfærdig skat," lyder det fra Joy Mogensen.

I USA, hvor en lang række af de selskaber, der vil blive ramt af skatten har hovedkvarter, har man flere gange udtrykt sin utilfredshed med en skat særligt rettet mod it-virksomheder.

Læs også: USA advarer EU mod at indføre digital skat: Truer med gengældelse

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S