Efter Exchange-alarm: Sydbank trykkede straks på den røde knap - sådan har selskabet håndteret kæmpe sårbarhed i Exchange Server

Exchange-alarm: "Den her sårbarhed er en af de tunge drenge," fortæller it-sikkerhedchef i Sydbank, Per Silberg Hansen. Se her, hvordan Sydbank har tacklet sårbarheden, der for tiden udnyttes af en hel stribe hackergrupper.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på, hvordan henholdsvis Tryg og Sydbank reagerede, da de blev advaret om Exchange-sårbarheden
  • Få historien de to selskabers it-sikkerhedschef håndterede patchningen af Exchange-serverne
  • Få indsigt i hvor alvorlig de to selskaber vurderer, at sårbarheden er
741
3:45 min
“Den her sårbarhed er en af de tunge drenge.”

Sådan lyder Per Silberg Hansens, chef for it-sikkerhed hos Sydbank, vurdering af den nye Exchange-sårbarhed, som gennem den seneste tid har tvunget selskaber over hele verden til at lyn-lappe deres Exchange-servermiljø.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura